Bilim & Teknik

SES-10 uydusu Falcon 9 roketiyle başarıyla fırlatıldı

SES-10 67 derece Batı konumunda Latin Amerika genelinde, doğrudan eve yayın, işletme ve mobilite hizmetleri sağlamak üzere faaliyetine başladı.

SES-10 uydusu Falcon 9 roketiyle başarıyla fırlatıldı

SES (Euronext Paris ve Lüksemburg Menkul Kıymetler Borsası:SESG), SES-10 uydusunun, dün (30 Mart, 2017) saat 18: 27'de, NASA’nın Florida’dakiKennedy Uzay Merkezi’nden, SpaceX’in tekrar kullanılan (flight-proven) Falcon 9 roketi aracılığıyla, başarıyla fırlatıldığını ve faaliyete geçirildiğini duyurdu. SES-10 bir ilke imza atarak, yeniden uçuşu kanıtlanmış birinci kademeli roket güçlendirici aracılığıyla fırlatılan ilk sabit konumlu ticari uydu olma özelliğini taşıyor.

27'si kademeli olan 55 adet 36MHz transponder eşdeğerlerinin Ku-band uydu yükü ile, çok görevli faaliyet gösterecek bu uydu, tamamen Latin Amerika'ya hizmet sunmaya adanmış ilk SES uydusudur. SES-10'un yüksek sinyalleri, bölgede, doğrudan eve yayın (DTH), işletme ve mobilite hizmetleri sunan SES'in etkinliğini artıracak ve bir kez daha dünyanın önde gelen uydusu oluşunun altını çizecektir. SES-10, hali hazırda diğer SES uyduları tarafından 67 derece Batı'da sağlanan kapasitenin yerini alacak ve Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayipler için ek kapasite sağlayacaktır.

And Milletler Topluluğu (Bolivya, Kolombiya, Ekvator ve Peru) ile yapılan bir anlaşmaya göre uydu, And Millet Topluluğu'nun Simón Bolivar 2 pozisyonunda faaliyet üstlenerek, tüm And Üye Devleti için uydu kapasitesi sağlayacaktır. And uydu projesi, Üye Devletlerin, 67 derecelik Batı konumundaki And spektrum kaynaklarından faydalanan ortak bir uydu ağına sahip olmaya yönelik istekleri üzerine geliştirilmiştir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.