Bilim & Teknik

Sikorsky S-70'e 'Loop' hareketi yaptıran çılgın Türk'ler!

1990 yılında yaşanan bu ilginç olay tarihe geçti.

Sikorsky S-70'e 'Loop' hareketi yaptıran çılgın Türk'ler!

Yıl 1990 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sikorsky S-70 model helikopterleri ilk kez teslim alıyor. Teslimat sırasında ya da sonrasında Sikorsky mühendisleri, S-70 modelinin loop(Ters dönüş) hareketini yapamayacağı uyarısında bulunuyorlar.

1408993894_img20140825211118.jpg

TSK içerisindeki pilotlar da bu hareketin bu modelle de mümkün olduğunu söylüyor. Sonrasında mühendis cevap veriyor ''Bunu ben çizdim,mümkünatı yok yapılamaz, İmkansız''. Türk Pilotları ise Sikorsky yetkililerine gülüyorlar ve yaparız şeklinde iddialaşmaya başlıyorlar.Daha sonrasında askeriyenin üst makamları ile de bu konuşuluyor ve bu iddia teste tabi tutuluyor.

Sonucu mu?:

Hakikaten Sikorksy S-70'e takla attırıyorlar havada, Sikorsky şirketinin yetkililerinin dilleri tutuluyor şaşkınlıktan bir süre konuşamıyorlar. Ancak sonrasında maruz kaldığı stresten ötürü helikopter bir daha dikiş tutturamıyor. Ancak deneyden sonraki helikopterin yerine de sıfır bir helikopter gönderiliyor.

1408993910_img20140825213415.jpg

Bu yaşanan olaydan sonra Sikorsky mühendisleri bunu nasıl yaptıklarını soruyorlar ve şu cevabı alıyorlar: "Biz Türk Askeriyiz Türk Jandarmasıyız".

Bu olaydan sonra yukarıda gördüğünüz fotoğrafı Sikorsky şirketi S-70'lerin tanıtımı için kullanmaya başlıyor. Satış yapılan tüm ülkelere bu fotoğraf gösterilip bir nevi hava atılıyor. Alıcı ülkeler bu hareketi yapan pilotu soruyorlar, bunu bu şekilde kim yaptı, nasıl bu şekilde takla atabildi diye yetkililer her defasında şu cevebı veriyorlar ''Nasıl yaptıklarını bizde bilmiyoruz tek bildiğimiz Onlar Türk'ler!"

Kaynak: http://www.ilgincbirbilgi.com

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.