Silikon Vadisine  damga vuran Türkler - Page 1

Ebay aplikasyonlarını ilk beşe yükseltti

AYKUT KARAALİOĞLU

Mobile Action, Silikon Vadisi’nde kurulmuş mobil reklam ve pazarlama konusunda çözüm sunan bir servis. Karaalioğlu’nun henüz çok yeni kurduğu şirketin müşterileri arasında şimdiden Ebay gibi dünya devleri var. Ebay şirketlerinden StubHub’un aplikasyonlarını eğlence kategorisinde 100 numaradan ilk beşe sokmayı başarmış mesela. Mobil uygulamaları hedef kitleleri ile ulaştırma konusunda yardımcı olan Mobile Action’ın Silikon Vadisi dışında İngiltere ve İspanya’da da temsilcilikleri var. Şirket, mobil app geliştirenlere yardımcı olarak onların keşfedilmesi ve yaygınlaşması konusunda da reklam ve pazarlama hizmeti veriyor.

Silikon Vadisine  damga vuran Türkler - Page 2

ABD’nin güneş enerjisini üretiyor

KERİM BARAN

Bir zamanların meşhur Yonja’sının kurucusu Baran, 99 yılından bu yana San Francisco’da. Yonja’yı da zaten orada kurmuş. Once Sybase, Oracle gibi büyük şirketlerde yöneticilik yapmış. Şimdi ise ABD’nin en büyük güneş enerjisi ekipmanı dağıtıcılarından biri olan CivicSolar’ın sahibi. Büyük güneş parkı projeleri de inşa ediyor. Güneş enerjisinin bugünkü yüzde 1’lik payının 15 sene sonra yüzde 50’nin üzerinde olacağını söyleyen Baran, 15 sene sonra yeni arabaların hepsinin elektrikli olacağına işaret ediyor.

Silikon Vadisine  damga vuran Türkler - Page 3

Dünyanın tüm hayallerini kodluyor

DEVRİM YAŞAR

Devrim Yaşar, bulutta duran yazılım geliştirme ortamı olarak tanıtılabilecek Koding’i kardeşi Sinan ile birlikte iki yıl önce kurmuş. Koding’in bünyesinde şimdiden 100 bin yazılımcı var. Dünyanın dört bir yanından gelecek hayalleri kodlamayı bekliyorlar. Bir web sitesi, e-ticaret sitesi, online bir sistem ya da aplikasyon gibi teknoloji gerektiren projeleri gerçekleştirebilecek yazılımcıların bulunduğu bu platformun ne işe yaradığını şöyle anlatıyor Yaşar: “Hindistan’da 13 yaşındaki bir çocuk platforma gelerek iPhone’da çekilen fotoğrafları telefona kaydetmeden direkt olarak buluta gönderecek bir aplikasyon yapmak istediğini söyledi. Neden diye sorduğumuzda babasının telefonunda bulunan bir fotoğraf yüzünden siyasi olarak tutuklanıp cezaevine gönderildiğini anlattı. Yazılımcılar çocuğa ücretsiz yardımcı olmak için hemen harekete geçti.” Sistemdeki yazılımcılar normalde tabii ki ücretsiz iş yapmıyor. Ancak piyasada yapılabileceğinden daha az maliyetli oluyor. Dünyanın dört bin yanındaki yüzlerce yazılımcıdan talebiniz için teklifler geliyor. Müşteri aklına en çok yatan teklifi kabul ediyor.

Silikon Vadisine  damga vuran Türkler - Page 4

Kişiye özel reklam uzmanı

SELÇUK ATLI

Fulbright bursu ile 2009 yılında, ABD’de Rensselaer Polytechnic Institute’de master’ını yapan Atlı, burada semantik web’in kurucusu olan Dr. James Hendler ile beraber çalışmalar yürütmüş. Kurucusu olduğu SocialWire’ın arkasında yatan çoğu fikir ve vizyon, bu çalışmalar esnasında ortaya çıkmış. SocialWire özetle e-ticaret sitelerinin Facebook üzerinde dinamik ve kişiselleştirilmiş ürün reklamları oluşturmasına yarayan bir reklam platformu. Müşterileri arasında ABD’nin önde gelen e- ticaret siteleri yer alıyor. 2012 yılında Endeavor tarafından “Uluslararası Etkili Girişimci” seçilen Atlı aynı zamanda müzisyen; San Francisco, New York ve Milano’da çeşitli gruplarla sahne alıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.