Bilim & Teknik

Sınıfta kalma tamamen tarihe karışıyor! İşte yeni sistem!

Pandemi sonrasında eğitim sisteminde köklü değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Öyle ki artık sınıf tekrarı diye bir durum da söz konusu olmayacak. İşte detaylar.

Sınıfta kalma tamamen tarihe karışıyor! İşte yeni sistem!

Pandemi insanların hayatında çok şey değiştirdi. Çalışma alışkanlıklarından tutun da eğitim alışkanlıklarına varana kadar pek çok unsur değişikliğe uğradı. Nitekim bu değişikliğin yankıları da devam ediyor.

Özellikle Avrupa’da eğitim üzerine köklü değişiklikler yaşanıyor. Pek çok Avrupa ülkesi eğitimde dünyanın zirvesinde yer alan İskandinav sistemlerini kendisine örnek alıyor. Bu kapsamda ders saatleri kısaltılırken, sosyal aktivitelere ayrılan zaman da arttırılıyor.

Eğitim tarafındaki en önemli girişimlerden biri de sınıfta kalma sisteminin tarihe karışması. Hali hazırda Türkiye de dahil pek çok Avrupa ülkesinde sınıf tekrarı uygulaması bulunuyor. Her ne kadar belli kademelerde de olsa bu uygulama hala son bulmuş değil.

Sınıfta kalma tamamen tarihe karışıyor! İşte yeni sistem!

Avrupa’daki bazı ülkeler bu uygulamayı tamamen sonlandırmak için düğmeye bastı. Amaç ise sınıfta kalma sistemini tamamen ortadan kaldırarak, öğrencilerin üniversitedeki gibi ders bazında sorumlu tutulmaları olacak.

Kısaca özetlemek gerekirse, sınıfta kalıp tüm bir dönemi tekrar etmek yerine sadece kalınan dersin tekrarı olacak. Bu dersler için online eğitimler sunulacak. Sınavları da zamanı geldiğinde diğer seviyelerle eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Bu sistem avantajlı gibi görünse de tüm dersleri geçmeyi zorunlu kılıyor. Ülkemizdeki mevcut sistemde ise ortalama 50’nin üzerinde olduğu zaman, kalınan dersler olsa bile öğrenci direkt olarak sınıfı geçebiliyor.

Eğer bu sistem ülkemizde de uygulanacak olursa, belli derslerde yığılmalar olabilir. Son sınıfı bitiren bir öğrenci, veremediği dersleri yüzünden diplomasını alamayabilir. Sizce bu sistem, mevcut sistemin yerine gelse nasıl olurdu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar
Esra oğuz
Aslında çok güzel bir şey olur.. amaç bilgi edinmek öğrenmek ise.. ortalama ile geçen bir öğrenci bana göre sadece geçmiş sayılır.. ogrenemeden.. ama şöyle bir durum daha var ülkemde yaşadığım yerde gördüğüm kadarıyla.. lise diploması olmayan birinin iş bulmada sorun yaşamasına sebep olur.. ayrıca okumak isteyen her türlü okuyor zaten.. ya da beyni mesleki anlamda çalışıp derslere yönelik olmayan bir dünya insanimiz gencimiz varken onların en güzel gençlik yıllarını hayata atilmalarina ayırmak yerine kendilerinin gereksiz bulabileceği ders geçme olayına vereceklerini ve bu yüzden psikolojik olarak sıkıntı yaşayacaklarını düşünürsek ki şimdiki gençlerin psikolojileri pamuk ipliğine bağlı ne yazık ki.... Yani kısaca bırakın İskandinav ülkelerini ordaki yaşam sartlari ile burdaki farklı......
Cevapla
....
Başvuru yapsınlar diploma direkt verilsin zaman kaybına gerek yok
Cevapla
Levent
Özelleştirmek için elinizden gelen her şeyi yapın.
Cevapla
Ali Kıtgız
Cehenneme kadar yolunuz var daha ne kadar saçmalayacaksiniz
Cevapla
Veli Çitak
Bence okula gitmesyede gerek yok okulları da kapatin,rahatlayın,hatta işe gitmeden maaş bu da iyi olur,kasaplarda ameliyat hakki iyi olur,bekleyen ameliyatlara iyi çôzüm olur,işte sizin zihniyetiniz böyle işliyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.