Bilim & Teknik

Soyuz MS 09 Dünya'ya döndü!

197 gün uzayda kalan ve bu sürede çeşitli bilimsel araştırmalar ve denemeler yapan Soyuz MS 09 Dünya'ya geri döndü. İşte detaylar!


Rusya Federal Uzay Ajansından (ROSCOSMOS) yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Uzay Ajansından (ESA) Alexander Gerst, ABD Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) Serena Aunon-Chancellor, ROSCOSMOS'tan Sergey Prokopyev’in içinde bulunduğu uzay aracının başarıyla iniş yaptığı ekip üyelerinin sağlığının iyi olduğu belirtildi.

Açıklamada, ekibin Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) 197 gün kaldığı ve bu sürede çeşitli bilimsel araştırmalar ve denemeler yaptığı kaydedildi. Soyuz MS 09, geçen yıl haziran ayında fırlatılmıştı. 

UUİ’de şu an Rus kozmonot Oleg Kononenko, Kanada Uzay Ajansı astronotu David Saint-Jacques ve NASA astronotu Anne McClain görev yapıyor. NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA'nın ortak işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yürütülüyor.

Soyuz MS 09 Dünya'ya döndü!

Buna ek olarak geçtiğimiz günler Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden Soyuz MS-11 uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatıldı. Ekim ayında Rus kozmonot Aleksey Oviçinin ile NASA astronotu Nick Hague'yi UUİ'ye götürecek Soyuz MS-10 kapsülünü taşıyan rokette fırlatıldıktan bir süre sonra arıza meydana gelmiş, ekip acil iniş yapmıştı. 

UUİ'de halen Avrupa Uzay Ajansından Alexander Gerst, NASA'dan Serena Aunon-Chancellor, ROSCOSMOS'tan Sergey Prokopyev bulunuyor. NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA'nın ortak işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yürütülüyor.

Yorumlar
misafir
alnı secdesizler ne yaptı bu ülke için
Cevapla
metin Tamer
Eller uzaya koşmakta, bizler bir hava alanını yapmakta, bir treni işletmekte başarı sağlıyamıyoruz.Ancak alnı her zaman secdede olanlar ileri görmeleri imkansız.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.