SpaceX 2,2 milyon dolara paraşüt şirketi satın aldı

SpaceX dikey entegrasyonuyla tanınıyor ancak dış kaynak olarak kullandığı bileşenlerden biri de paraşütlerdi; ta ki bu ayın başlarında şirket, ana şirketi iflas ettikten sonra paraşüt tedarikçisi Pioneer Aerospace'i sessizce satın alana kadar.

SpaceX 2,2 milyon dolara paraşüt şirketi satın aldı

Bu, 2021 yılında küçük uydu girişimi Swarm'ı 524 milyon dolarlık çoğunlukla hisse senedi anlaşması karşılığında satın alan SpaceX'in bilinen ikinci satın alımı. Pioneer, Swarm'dan çok daha ucuza geldi: Pioneer'in Florida'daki ana şirketinin iflas başvurusuna göre SpaceX onu yalnızca 2,2 milyon dolara satın aldı.

Pioneer, NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo ve astronot taşımak için kullandığı uzay aracı hattı olan SpaceX'in Dragon kapsülleri için de paraşüt sağlıyor. Drogue paraşütleri yüksek hız için tasarlanmış son derece karmaşık bileşenler; Dragon durumunda paraşüt, uzay aracını dengelemek ve biraz yavaşlatmak için kapsül atmosferin büyük bir kısmına yeniden girdikten sonra açılıyor. NASA'ya göre, iki drog, Dragon 18.000 feet yükseklikteyken konuşlandırılıyor ve saatte yaklaşık 350 mil hızla hareket ediyor.

SpaceX 2,2 milyon dolara paraşüt şirketi satın aldı

UC Berkeley Uzay Bilimleri Laboratuvarı görev operasyonları direktörü Abhi Tripathi yakın tarihli bir röportajda "Uzay zordur ancak uzay paraşütleri çok daha zordur" dedi. "Çok karmaşık bir tahrik sistemi dışında yapımı en zor şeylerden biridir."

Tripathi'nin kariyeri, Dragon misyonları direktörü ve Dragon kapsülü için uçuş güvenilirliği direktörü olduğu SpaceX'te 10 yıllık bir görevi ve baş havacılık ve uzay sistemleri mühendisi olarak çalıştığı NASA'da yaklaşık 10 yılı içeriyor.