Bilim & Teknik

SpaceX astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu'na geçti

SpaceX tarafından gerçekleştirilen ilk insanlı ticari uzay uçuşu başarı ile sonuçlandı ve astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu'na geçti

SpaceX astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu'na geçti

Dün uzaya gönderilen Dragon Crew uzay aracı 19 saatlik yolculuğun sonunda Uluslararası Uzay İstasyonu'nu ile kenetlendi. Amerikalı astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken kenetlenmenin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na geçti.

SpaceX astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu'na geçti

NASA tarafından Twitter hesabında paylaşılan videoda astronotların uzay istasyonuna geçiş anı paylaşıldı.

This is the first time in human history @NASA_Astronauts have entered the @Space_Station from a commercially-made spacecraft. @AstroBehnken and @Astro_Doug have finally arrived to the orbiting laboratory in @SpaceX's Dragon Endeavour spacecraft. pic.twitter.com/3t9Ogtpik4

Astronotların uzayda 110 gün kalması planlanıyor. Çeşitli deneyler ve bilimsel çalışmalar yapacak olan astronotların görevleri başarılı olursa bir sonraki uzay yolculuğu Ağustos ayı sonunda gerçekleşecek.

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketi ile NASA 2,6 milyar dolarlık sözleşme yaptı. Sözleşme kapsamında şirket uzay istasyonuna altı astronot seferi düzenleyecek.

Yapılan yolculuk insanlık tarihi açısından ayrı bir öneme sahip. Bugüne kadar sadece devletler tarafından yapılan insanlı uzay uçuşları ilk kez ticari bir şirket tarafından gerçekleştirilmiş oldu.

Maliyetlerin düşmesine neden olan bu adımın önümüzdeki yıllarda uzaya daha fazla kişinin daha kolay bir şekilde çıkmasının önünü açacak bir gelişme olarak görülüyor.

Yorumlar
10.Köy
Hemen aktronotlar bastı burayı
Cevapla
10.Köy
Bol bol beton demir asfalt dökmek varken...deli bunlar...ne işiniz var orada
Cevapla
Cem
Heykel heykel, o kadar masrafa dev gibi heykeller yapılıp ABD'nin dört bir yanı çağdaşlığa kavuşturulabilirdi, rezillik şu yaptıkları. Bak mesela biz uzay çağını yaşıyoruz şu an, demirdöküm heykeller sağolsun :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.