Bilim & Teknik

SpaceX deneme uçuşunu gerçekleştirdi

Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından geliştirilen uzay aracı Crew Dragon astronot taşımak için ilk deneme uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.


Astronotları ABD'den alıp Uluslararası Uzay İstasyonu'na götürecek ve sonra tekrar dünyaya dönecek olan Crew Dragon isimli uzay aracı ilk testinden geçti. Elon Musk'ın şirketi SpaceX Crew Dragon uzay aracı, Falcon 9 roketi ile ilk testini başarıyla gerçekleştirdi.

SpaceX deneme uçuşunu gerçekleştirdi

DM-1 adı verilen demo uçuşu, NASA'nın bütün insanlı uzay uçuşlarında kullanılmış ve günümüzde mevcut üç uzay mekiğinin fırlatma ve gözetme tesisi olarak kullanılan Kennedy Uzay Merkezi'nden Türkiye saati ile saat 10:50'de yapıldı. NASA’nın 2011 yılında Atlantis uzay mekiğinin yaptığı son insanlı uçuşun ardından 9 yıldır ülkesinden uzaya astronot gönderemeyen ABD, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gidecek astronotlarını Rusya'nın Soyuz kapsülleri ile gönderiyordu. NASA ve diğer uzay ajansları için mürettebat taşıyan yeni kapsüller üreten SpaceX, Crew Dragon kapsülünü bugün test etmeye hazırlanıyor. Test başarılı olursa NASA astronotları, 2019 yılı itibarıyla tekrar Amerikan topraklarından uzaya seyahat edebilecek.


İçinde cansız manken var

DM-1 altı günlük bir uçuşun ardından Uluslarası Uzay İstasyonu'na ulaşacak ve dünyaya geri dönmeden önce birkaç hafta boyunca orada kalacak. DM-1 uzay aracında test amaçlı astronot kıyafeti giydirilmiş bir manken de bulunuyor. Aracın bu testinin başarılı olması halinde yılsonuna kadar ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Crew Dragon uzay aracının bugün yapılacak olan uçuş testi daha önce Aralık 2016, Mayıs 2017, Temmuz 2017, Ağustos 2017, Kasım 2017, Şubat 2018, Nisan 2018, Ağustos 2018, Kasım 2018, Aralık 2018 ve 17 Ocak 2019 tarihlerine ertelenmişti. Crew Dragon uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yaklaşık bir hafta kalıp daha sonra dünyaya geri dönerek Atlantik Okyanusu'na düşecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.