Bilim & Teknik

SpaceX, kullanılmış bir roketi yeniden ateşledi

Roketleri yeryüzüne indirdikten sonra yeniden kullanmayı hedefleyen SpaceX, kullanılmış Falcon 9 roketlerinden birisini tekrar ateşledi.

SpaceX, kullanılmış bir roketi yeniden ateşledi

Çeşitli araştırmalarda ve görevlerde kullanılan roketlerden vazgeçilmemesi gerektiğini düşünen ve bu araçların yeryüzüne yeniden indirilip kullanılabilmesi adına çalışmalar yürüten SpaceX, Falcon 9 model roketleriyle birçok iniş denemesi gerçekleştirdi. Bu denemelerden bazıları başarılı, bazıları ise başarısız oldu. Şimdi de başarılı olan ve yeryüzüne sağlam bir şekilde inen roketlerin yeniden kullanılıp kullanılamayacağını görmek isteyen SpaceX, iniş yapabilen Falcon 9 roketlerinden birisiyle çalışmalara başladı.

Yeniden bir görevde kullanılacak olan roket, SpaceX tarafından tam 2 ay önce kullanılmıştı. Şimdilik sadece deneme aşamasında olan roketin ateşleme testini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Bu test, roketin gerekli yüksekliğe ulaşabilmesini sağlayan motorlarının performansını ölçmek amacıyla yapılıyor. Eğer motorlar planlanan süreden daha kısa çalışırsa roket istediği yere ulaşamayabilir. Eğer daha uzun çalışırsa roketin hızı artar ve yörüngeye uydu yerleştirme görevi (SpaceX'in tüm testlerinde bu yapıldı) başarısız olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.