SpaceX şimdi ne yapacak? Elon Musk olaya el atabilir!

Bir SpaceX çalışanı, şirketi kendisine cinsel ilişkiye girmesi konusunda baskı yapan bir yöneticinin yanında yer aldığını suçlayarak suçlayarak dava açtı.

SpaceX şimdi ne yapacak? Elon Musk olaya el atabilir!

Davacı, kendisinin ve diğer kadın çalışanların kimlik bilgilerini sorgulayan "aşağılayıcı yorumlara" katlanmak zorunda kaldıklarını, erkek adaylar lehine terfilerden vazgeçildiğini ve erkek meslektaşlarından daha az maaş aldığından şikayet ettiğinde misillemeye maruz kaldığını söyledi.

Davacı Michelle Dopak, 2017'den bu yana havacılık ve uzay şirketinin Kaliforniya'daki genel merkezinde çalışıyor. Şikayetine göre, işinin başlarında, dışarıdan erkek adaylar lehine iş fırsatlarından vazgeçildiğinde ayrımcılığa maruz kalmıştı. Erkek meslektaşlarının, kadın iş arkadaşları hakkında da, işe sadece görünüşleri nedeniyle geldiklerini iddia ederek söylentiler yaydıkları iddia edildi.

2019'da yapılan yeniden yapılanmanın ardından davacı, kendisine yıllarca süren cinsel ilişkiye girmesi için baskı yaptığı iddia edilen bir erkek patronun gözetimi altına alındı. Bunun sonucunda hamile kaldığında, evli amirinin kürtaj olması için kendisine 100.000 dolar teklif ettiğini ancak kendisinin reddettiğini söyledi. Ayrıca SpaceX'i, nafaka ödemekten kurtulmak için patronuyla 3.718.253 dolar değerindeki 48.289 hisseyi kendi adına devretmek için gizli anlaşma yapmakla suçladı.

SpaceX şimdi ne yapacak? Elon Musk olaya el atabilir!

Kadın çalışanın şikayetleri bununla da bitmiyor. Yıllardır peşinde olduğu bir pozisyona terfi ettikten sonra, aynı zamanda işe alınan bir erkek meslektaşına 5.000 dolar daha fazla maaş ödendiğini öğrendi. Ücret eşitsizliği hakkında konuştuğu şirket yetkilileri bunu bir açıklama getiremedi ve iddiaya göre, hisse senedi ayrıcalıklarında da indirim alması halinde kendisine yalnızca 2.500 dolar daha fazla teklif etti.

Davacı, kaybedilen ücretler, kazançlar ve diğer çalışanlara sağlanan faydalar da dahil olmak üzere genel, telafi edici ve sonuç olarak ortaya çıkan zararların ödenmesini talep ediyor. Ayrıca mahkemeden SpaceX'in "haksız ve yasa dışı iş uygulamalarına" devam etmesinin yasaklanmasını istiyor. SpaceX şu sıralar, kadınlara ve azınlıklara beyaz erkek çalışanlara ödediğinden onbinlerce daha az ücret ödediği iddiasıyla başka bir toplu davayla daha karşı karşıya.