Bilim & Teknik

SpaceX’in roketi patladı!

Elon Musk’ın CEO’su olduğu özel uzay şirketi SpaceX’in NASA için ürettiği roketi test sırasında patladı.

SpaceX’in roketi patladı!

SpaceX’in NASA için ürettiği araç ilk testlerden başarı ile geçmesine rağmen son testte yürekleri ağızlara getirdi. 

SpaceX’in roketi patladı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) en önemli üreticilerinden olan 'Crew Dragon’ isimli aracı, motor testleri sırasında patladı ve paramparça oldu. 

NASA’nın insanlı uzay görevleri için 2.6 milyar dolar yatırım yaptığı 'Crew Dragon’ projesinin nihai amacı NASA astronotlarını uzaya taşımak. Crew Dragon geçtiğimiz aylarda başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ulaşmıştı. 

NASA, kamu kaynaklarıyla yürütülen Discovery, Endeavour ve Atlantis uzay mekiği programlarını 2011'de art arda sona erdirmesinin ardından uzaya insanlı uçuş gerçekleştirmiyordu. 

NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi olan ISS'de, farklı ülkelerin astronotlarından oluşan 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor. 

SpaceX'in Dragon kargo mekiği ISS'ye ikmal malzemeleri taşırken, istasyonda görev yapan mürettebat Rus yapımı Soyuz mekikleriyle taşınıyor.

Yorumlar
Panda
2016 haberi değilmi bu ?
Cevapla
İlik
Elon mask en az 100 fırın ekmek temesi lazım daha, gerçi imkanı var yer zaten
Cevapla
antigravity74100
Roket çağı bitmedikçe ve ömrüm oldukça roketlerin tehlikeli ve ilkel bir teknoloji olduğunu söylemeyi sürdüreceğim. Geleceğin uzay araçları nükleer enerji ile çalışan anti yerçekimi sistemleri ile hareket edecek. Beş veya on yıl içinde doğruluğuna şahit olacaksınız.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.