Bilim & Teknik

Star Trek filmindeki kaptan Spark'ın Tricorder'i gerçek oluyor!

İsrailli firma Star Trek dizisinde olduğu gibi Hiperspektral görüntülemeye dayanan triporter benzeri bir sensörü akıllı telefonlara getirmeyi planlıyor.

Star Trek filmindeki kaptan Spark'ın Tricorder'i gerçek oluyor!

Eğer popüler TV dizisi "Star Trek"'i  izlediyseniz o zaman Kaptan Spark'ın sürekli yanında bulundurduğu nesneleri teşhis etmeyi sağlayan tricorder gibi bir cihazı da görmüşsünüzdür. İşte bu bilim kurgu filminde nesnelerin içindeki kimyasal bileşenleri belirlemek için kullanılan bu cihaz, İsrailli Unispectral firması tarafından sıradan bir akıllı telefon yardımıyla gerçeğe dönüşecek.

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bu sahneler İsrail şirketi Unispectral Technologies tarafından hayata geçiriliyor. Akıllı telefonların kamera lenslerine yazılımı ile birlikte entegre edilmesi planlanan sensörler belirli bir mesafeden hemen hemen her nesnenin kimyasal bileşenlerini hiperspektral görüntüleme sensörü ile uyumlu optik filtreleme sistemi sayesinde analiz edebilecek.

1425652256_img20150306112259.jpg

Unispectral Technologies ekibinin geliştirdiği bu sistem nasıl çalışacak?

Yeni akıllı telefonların kameralarına entegre edilecek sensör ve yazılım cihazı herhangi bir nesneye çevirdiğinizde o nesnenin kimyasal içeriği hakkında bilgi toplayacak. Dünyadaki her nesnenin bir hiperspektral imzasının olduğunu düşündüğümüzde kamera o nesnenin görüntüsünü elde ettikten sonra, malzeme bileşenleri ve görüntü içindeki her bir bileşenin miktarını analiz etmek için üçüncü bir tarafa gönderecek. Üçüncü taraf analizörü bu bileşenlerin adını ve yoğunluk miktarının verilerini tekrar akıllı telefona bilgi olarak gönderecek.

Unispectral firmasının geliştirdiği bu cihaz, bir sütün hakiki veya sahte olup olmadığını belirlemek için sütün kimyasal parmak izini çikartacak. Bunun yanısıra bu teknoloji endüstriyel ürünlerin kalite kontrolünü de kolaylaştırmış olacak.

Unispectral Technologies tarafından yapılan açıklamada, şuan henüz üçüncü taraf bir analizör ile çalışmaya başlandığını ancak, büyük akıllı telefon üreticileri, otomotiv şirketleri ve güvenlik kuruluşları ile görüşmelerin sürdürüldüğü belirtildi. Öte yandan, öncelikle kameranın aldığı bu görüntüleri analiz edebilecek ve hiperspektral imzalama veritabanını işleyecek bir şirketin bu çalışmaya destek vermesi gerektiğini de hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.