Bilim & Teknik

Starship'in yapay zekası ürküttü! Emirlere uymuyor!

Cumartesi günü bir Twitter sesli sohbetinde, SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Nisan ayında ilk tam entegre Starship roketi ve Super Heavy itici fırlatma sırasında neyin ters gittiği hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı.

Starship'in yapay zekası ürküttü! Emirlere uymuyor!

En büyük keşiflerden biri: kendi kendini yok etme ayarının çalışması 40 saniye sürdü. Bu, fırlattığınız devasa roketin yere çarpmadan önce patlayıp patlamayacağından emin olmadığınız durumlar için görünüşte kısa bir süre. Günün kısa bir özetini vermek gerekirse, roket ve güçlendirici birbirinden ayrılamaz hale gelmeden, takla atmadan ve sonunda patlamadan önce fırlatma rampasını temizledi. The New York Times'ın bildirdiğine göre, otomatik komut anında bir patlamaya neden olmalıydı, ancak roket bunun öncesinde havalanmaya devam etti.

SpaceX daha önce tek hedefin ilk kalkış olduğunu söylese de pek çok şey açıkça ters gitmiş durumda.

Starship'in yapay zekası ürküttü! Emirlere uymuyor!

SpaceX'in Teksas, Boca Chica'daki tesisinden fırlatılmasının ardından yaşanan tek sorun, gecikmeli kendi kendini yok etme sorunu değildi. Nihai patlamadan sonra, SpaceX tesisi ve Boca Chica Eyalet Parkı'ndan oluşan yaklaşık 385 dönümlük araziye enkaz düştü. İkincisi, 3,5 dönümlük bir yangınla sonuçlandı. Musk'ın yanıtı ise "Bildiğimiz kadarıyla çevreye herhangi bir anlamlı zarar verilmedi.” oldu.

FAA, olayları araştırdığını zaten duyurdu ve "aksilikle ilgili herhangi bir sistem, süreç veya prosedürün kamu güvenliğini etkilemediğini belirleyene" kadar Starship'i cezalandıracak. Tüm bunlara rağmen Musk, lansmanı "başarılı" ve "belki beklentilerimin biraz üzerinde" olarak nitelendirecek kadar ileri gitti.

Yorumlar
Kadir
Komutları ne zamandır yapay zeka olarak görmeye başladık tek amacınız yapay zekaya karşı bir korku yaymak
Cevapla
Özger
Google Translate sen misin?
Cevapla
zülfikar
yapılmış olunan tüm dünyada bilim dili olarak hakim olan//@ZulfıkarAteşoğlu...vakfıbupaketimaçpaketi //@ZulfıkarAteşoğlu...vakfıbupaketimaçpaketi ve sonsuz derecede değişim de çok fazla detayı 'da kalıyor ve aktif olarak çalışan bilim insanı burda da çok çalışmaya karar verdim mecburen çalışması gereken bir diğer husus ise birçok farklı zamanlarda her gün yeni bir şeyler yazmak da çok çalışmaya karar verdim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.