Starship'in yapay zekası ürküttü! Emirlere uymuyor!

Cumartesi günü bir Twitter sesli sohbetinde, SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Nisan ayında ilk tam entegre Starship roketi ve Super Heavy itici fırlatma sırasında neyin ters gittiği hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı.

Starship'in yapay zekası ürküttü! Emirlere uymuyor!

En büyük keşiflerden biri: kendi kendini yok etme ayarının çalışması 40 saniye sürdü. Bu, fırlattığınız devasa roketin yere çarpmadan önce patlayıp patlamayacağından emin olmadığınız durumlar için görünüşte kısa bir süre. Günün kısa bir özetini vermek gerekirse, roket ve güçlendirici birbirinden ayrılamaz hale gelmeden, takla atmadan ve sonunda patlamadan önce fırlatma rampasını temizledi. The New York Times'ın bildirdiğine göre, otomatik komut anında bir patlamaya neden olmalıydı, ancak roket bunun öncesinde havalanmaya devam etti.

SpaceX daha önce tek hedefin ilk kalkış olduğunu söylese de pek çok şey açıkça ters gitmiş durumda.

Starship'in yapay zekası ürküttü! Emirlere uymuyor!

SpaceX'in Teksas, Boca Chica'daki tesisinden fırlatılmasının ardından yaşanan tek sorun, gecikmeli kendi kendini yok etme sorunu değildi. Nihai patlamadan sonra, SpaceX tesisi ve Boca Chica Eyalet Parkı'ndan oluşan yaklaşık 385 dönümlük araziye enkaz düştü. İkincisi, 3,5 dönümlük bir yangınla sonuçlandı. Musk'ın yanıtı ise "Bildiğimiz kadarıyla çevreye herhangi bir anlamlı zarar verilmedi.” oldu.

FAA, olayları araştırdığını zaten duyurdu ve "aksilikle ilgili herhangi bir sistem, süreç veya prosedürün kamu güvenliğini etkilemediğini belirleyene" kadar Starship'i cezalandıracak. Tüm bunlara rağmen Musk, lansmanı "başarılı" ve "belki beklentilerimin biraz üzerinde" olarak nitelendirecek kadar ileri gitti.