Bilim & Teknik

Su üstünde yüzerek suyu kaynatabilen bir cihaz üretildi

MIT, sadece Güneş ışınlarını kullanarak suyu kaynatabilen bir cihaz üretti.

Su üstünde yüzerek suyu kaynatabilen bir cihaz üretildi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, suyun üzerinde yüzen ve suyu kaynatabilecek kadar Güneş enerjisi toplayan bir cihaz üretmeyi başardıklarını açıkladılar. Şu an prototip aşamasında olan cihaz, 3 farklı bölümden oluşuyor.

En alt bölümde cihazın su üzerinde yüzmesini ve yayılan ısının direkt olarak suya geçmesini sağlayan, 10 cm kalınlığında polisitren sünger bulunuyor. Orta bölümde Güneş ışınlarını enerjiye çeviren bakır cihaz bulunuyor. Bu cihaz sıradan Güneş panellerine benziyor ancak işini onlardan çok daha iyi yapıyor. En üst bölümde ise hem Güneş ışınlarının geçmesine izin veren, hem de ısının dağılmamasını sağlayan baloncuklu kaplama (bubble wrap) bulunuyor. Bu basit cihaz, Güneş ışınları kesintisiz bir şekilde geldiği takdirde sadece 5 dakika içerisinde suyu kaynatabiliyor.

1472305413_mit-sun-steam-2-press-800x533.jpg

Bilim insanları, bu yöntem sayesinde su buharı gücünden yararlanılabileceğini ve hatta buharlaşan suyun yeniden yoğunlaştırılıp arındırılabileceğini söylüyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.