Bilim & Teknik

Suda sıçrayan 2 santimetrelik robot şaşırtıyor! Video

Bilim adamları suda yürüyen ve zıplayabilen robot böcek geliştirdi.


Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi insanoğlunu sınırları zorlamaya davet ediyor.  Bu bağlamda bilim insanları su böceğinden ilham alarak, su üzerinde sıçrayabilen minik bir robot geliştirdi.

Ulusal Seul Üniversite'sinden Prof. Ho-Young ve Kim Prof Kyu-Jin Cho, çalışmaları sırasında laborotuarda kurulan havuzdaki böceklerden yararlandıklarını, hayvanların hareketlerini yüksek hızlı kameralarla kaydettiklerini söyledi. Böcekler, suyun yüzeyini aşağı itiyor ve dört bacağını birden kapayarak yükseliyor. Robot, su moleküllerini bir arada tutan yüzey gerilimini aşmayan, aşağı doğru bir güçle sıçrıyor.

Gövdesi 2 santimetre büyüklüğünde olan robotlar, V şeklinde katlanmış ince malzemelerden yapılmış ve içlerinden yaylar geçiyor. Robotların bacakları ise beşer santimetre uzunluğunda. Güney Koreli ve Amerikalı uzmanlar, buluşlarıyla ilgili bilgileri, bilim dergisi Science'ta yayımladılar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.