Bilim & Teknik

Süper elastik lityum iyon pil üretildi [Video]

Çin’deki bilim adamları, lityum iyon pillerinin %600 oranında gerdirilebileceğini tespit etti.

Süper elastik lityum iyon pil üretildi [Video]

Çin’deki bilim adamları, lityum iyon pillerinin %600 oranında gerdirilebileceğini tespit etti. Gelecekte, lif biçimli piller tekstil ürünlerinin içine gömülebilecek ve giyilebilir cihazlar için en çok beklenen özellikleri sağlamış olacak.

Huisheng Peng ve Fudan Üniversitesi’ndeki arkadaşları süper-elastik pilleri yaparken iki karbon nanotüp-lityum oksit kompozit malzemesini bükmüşler ve böylece pozitif ve negatif kutupları oluşturmuşlar. Elastomer (esneyebilir) bir malzeme kullanarak ve jel elektrolit tabakası ile kaplayarak pili meydana getirmişler. Gerilme sırasındaki dayanıklı elektrokimyasal performanslar lif elektrotların bükülmüş yapısına, substratın gerilebilirliğine ve jel elektroda borçlu. Jel elektrot, bu arada, bir “çapa” görevi görüyor. Piller gerildiğinde iki elektrodun yay benzeri yapısı korunmuş oluyor.

1403082631_img20140618115300.jpg

Daha önceki gerilebilir pil yapıları genellikle düzlemsel bir şekilde üretilmişti, bu da küçük, hafif ve giyilebilir elektronik cihazlar için olumsuz bir özellikti. Peng, şöyle diyor: “Lif biçimli pillerimiz kolaylıkla uygun bir uzunluğa getirilebilir ve vücudun hareketlerine uyum sağlamak üzere kumaşlara uygulanabilir”.

Pilin özgül kapasitesi 91,3 mAh/g olarak ölçülmüş ve bu değer %600 oranında gerildikten sonra bile %88 oranında korunuyor.

Kaynak: Bilim org

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.