Bilim & Teknik

Süper katalizör geliştirildi!

Süper katalizör, karbondioksit ve metanı, yakıt ve değerli kimyasalların üretiminde kullanılabilecek sentez bir gaza dönüştürecek.

Süper katalizör geliştirildi!

İklim değişikliğinin arkasında yatan ana unsurlar olan karbondioksit ve metanı geri dönüştüren yeni ve ucuz bir katalizör geliştirildi. Katalizörle ilgili ayrıntıları Applied Catalysis B: Environmental-Journal-Elsevier dergisi yayınladı.

İngiltere'de Surrey Üniversitesi'nden bilim adamlarının geliştirdiği, kalay ve seryum dioksit ile güçlendirilen nikel bazlı katalizörün, karbondioksit ve metanı, yakıt ve çeşitli kıymetli kimyasalın üretiminde kullanılabilecek sentez bir gaza dönüştürdüğü belirtildi.

1511217504_nengun-0176-05-apexi-supercatalyzer.jpg

Katalizörün, Latin Amerika'da küresel ısınmanın etkilerini azaltmanın yöntemlerini araştıran Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi'nin desteğiyle geliştirildiği kaydedildi. Küresel Karbon Projesi'ne göre, küresel karbondioksit emisyonları, 2017'de son 4 yılda ilk kez artış gösterdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.