Takdir belgesi alan öğrenciye 5 bin TL hibe! Erdoğan müjdeyi verdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başarı Teşvik Programı kapsamında takdir ve teşekkür belgesi alan öğrencilere destek verileceğini duyurdu.

Takdir belgesi alan öğrenciye 5 bin TL hibe! Erdoğan müjdeyi verdi!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilere müjdeyi verdi. Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre, zor bir eğitimöğretim yılını daha geride bırakmak üzere olan öğrencilere Başarı Teşvik Programı kapsamında maddi destek sağlanacak. Elbette bunun belirli şartları mevcut. İlk olarak öğrencilerin takdir veya teşekkür belgesi alması gerekiyor. Belirli bir başarıyı sağlayan bu öğrencilerin sağlaması gereken ikinci şart ise, ailelerinin hali hazırda sosyal yardım alıyor olması.

Takdir belgesi alan öğrenciye 5 bin TL hibe! Erdoğan müjdeyi verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başarı Teşvik Programı kapsamında uygulanacak olan destek paketini şu sözlerle açıkladı:

“Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60'ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz.”

Takdir belgesi alan öğrenciye 5 bin TL hibe! Erdoğan müjdeyi verdi!

“Ayrıca dört yıllık örgün eğitim yapan yükseköğretim kurumlarını kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize aylık 100 lira destek ödemesi yapacağız. Öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı destekleri sağlayacağız. YÖK'ün belirlediği dünyadaki ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan aynı kapsamdaki öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı destekleri sağlayacağız.””

“Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunu öğrencilerimiz ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına giderek iş hayatına atılacak gençlerimize de net asgari ücrete orantılı desteğimiz olacak. Yine aynı durumdaki ailelerimizin evlatlarından işe girmek için gereken merkezi sınavlar ile bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılanların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız."

Cumhurbaşkanı tarafından belirtilen asgari ücretin yüzde 60’ı olan tutar, 5.103 TL’ye tekabül ediyor. Söz konusu uygulama kapsamında herhangi bir başvuru yapılmasına ise gerek yok. Sosyal yardım alan ailelerin çocukları, takdir veya teşekkür belgesi almaları durumunda otomatik olarak bu desteği almaya hak kazanmış olacaklar.