Bilim & Teknik

Tankların korkulu rüyası hedefini şaşmadı!

Roketsan'ın ürettiği uzun menzilli tanksavar füze "MIZRAK-U" ilk testinde hedefi yüzde 100 vurdu.


Türkiye Savunma Sanayii tüm hızıyla çalışmalarını sürdürüyor. Son yıllarda oldukça başarılı yeniliklere imza atan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, şimdi de Roketsan ile birlikte yürüttüğü uzun menzilli tanksavar füzesi MIZRAK-U'nun test süreci hakkında bilgi verdi.

Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar yaptığı açıklamada, Konya Karapınar'da ilk testi yapılan füzenin, helikopterden kızılötesi arayıcı başlığıyla yapılan atışında yüzde 100 başarı elde edildiğini söyledi.

1394459891_2396.jpg

Yaşar, "MIZRAK-U" adlı füzenin test sürecinin bu yıl devam edeceğini ve kalifikasyonunun tamamlanacağını söyledi. 2015 yılında seri üretime geçmesi planlanan füzenin ihracı gerçekleşecek.

SelçukYaşar, "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dünyada büyük bir referans. Dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı bir ürün müşterinin büyük ilgisini çekiyor, güven duyuyor ve kabul görüyor. Dolayısıyla MIZRAK'ın, TSK'nın envanterine girdikten sonra CİRİT'e benzer bir şekilde çok kapsamlı pazarlarda ihracat yapılabileceğini düşünüyorum" dedi

MIZRAK-U Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait AH-1S helikopterinden 3 bin 500 metre menzile yapılan ilk güdümlü atışta hedefi başarı ile vurdu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.