Bilim & Teknik

Tarihte bugün: ABD'nin uzay aracı Renger 7 Ay'ın ilk detaylı fotoğraflarını Dünya'ya yolladı

NASA tarafından tasarlanan Renger 7 uzay aracı Ay'a ait ilk detaylı fotoğrafları Dünya'ya yollamayı başardı.

Tarihte bugün: ABD'nin uzay aracı Renger 7 Ay'ın ilk detaylı fotoğraflarını Dünya'ya yolladı

52 yıl öncesine kadar Ay'ın yüzeyinin nasıl göründüğü bilinmiyordu.Bu sebeple NASA tarafından Ay'ın fotoğraflarını dünyaya göndermek üzere tasarlanan, Renger isimli insansız uzay araçları serisine dahil olan ve o zamana göre yeni teknolojilerle donatılan Renger 7 uzay aracı Ay'ın yüzeyine çarparak parçalanmadan hemen önce 4.316 adet fotoğrafı dünyaya göndermeyi 1964 yılında bugün başardı.

Renger serisinin ilk aracı Renger 1'in fırlatılması başarısız olmuştu.Fakat daha sonra Ranger 2/3/4/5/6/7/8/9 araçlarının hepsi Ay'a fırlatılabilmişti.Renger 7'den önceki bütün Renger'lar tam anlamıyla başarılı fotoğraflar yakalayamamıştı.Bu önemli tarihi olayı başaran ve dünyaya Ay'ın ilk detaylı fotoğraflarını yollayan ise Renger 7 olmuştu.

Bütün Renger araçlarında Ay'ın fotoğrafını çekebilmek için tasarlanan 6 adet fotoğraf makinesi yer alıyordu.Tabi bu 6 makinenin herbirinin lensleri ve odak uzaklıkları gibi nitelikleri farklıydı.Ayrıca bu uzay araçlarında o zamana göre en fazla göze çarpan teknoloji üç eksenli sabitleyici sistemdi.Bu sistem araçların uzayda sabit bir yönde kalabilmesine olanak tanıyor; güneş panellerinin Güneş'e, veri antenlerinin Dünya'ya ve kameraların Ay'a doğru dönük kalabilmesini sağlıyordu.

Renger 7 Ay'a doğru ilerlerken en yakın fotoğrafları çarpışmadan 0,2-0,4 saniye önce çekmişti.Çekilen bu fotoğraflar dünyada çekilenlerden tam 1000 kat daha ayrıntılıydı.


Ay'ın Çekilen İlk Detaylı Fotoğrafı


Renger 7 bu fotoğrafı Ay'ın yüzeyine çarpmadan 17 dakika önce çekmişti.Yaklaşık 360 km karelik bir alanı görüntüleyen fotoğrafın sağ tarafında Alphonsus ve Ptolemaeus isimli kraterler yer alıyor.Ayrıca fotoğrafta Sea of Clouds isimli ova da yer almakta.Renger 7 binlerce fotoğrafı yollayıp bu ovanın üzerine çarparak parçalandı.


Tarihte Ay'ın çekilmiş bilinen ilk fotoğrafı


Bu fotoğraf ise tarihi anlamda Ay'ın bilinen ilk çekilmiş fotoğrafıdır.Fotoğraf 1839 yılında İngiliz kimyacı John William tarafından bir teleskop kullanılarak çekildi.Fotoğraf siyah beyaz olmasına rağmen kraterler rahatlıkla görülebiliyor.

Renger 7 tarafından çekilen diğer bazı fotoğrafları ise videoyu izleyerek görebilirsiniz:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.