Bilim & Teknik

Teknoloji geliştirme bölge sayısı 5'den 58'e çıktı!

2002 yılında 5 olan teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı bugün 58'e ulaştı.

Teknoloji geliştirme bölge sayısı 5'den 58'e çıktı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin teknolojideki atılımının her geçen gün artarak devam ettiğini belirterek, "AK Parti hükümetlerinden önce emekleyerek büyüyen teknoloji yatırımları, bizim dönemimizde adeta uçuşa geçti. 2002 yılında 5 olan teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı bugün 58'e ulaştı" dedi.

Işık, Bakanlığın teknolojik alt yapının güçlendirilmesi çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüğünü bildirdi. Bu kapsamda, bilim ve teknolojinin mutfakları kabul edilen teknoloji geliştirme bölgelerine yenilerinin eklendiğini anlatan Işık, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile teknoloji geliştirme bölgelerine 3 bölge daha katıldığını ifade etti.

1407788521_img20140811231056.jpg

Ege, Ankara ve Marmara Üniversitesi teknoloji geliştirme bölgeleri ile birlikte Türkiye'nin söz konusu bölge sayısının 58'e ulaştığına dikkati çeken Işık, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin teknolojideki atılımı her geçen gün artarak devam ediyor. AK Parti hükümetlerinden önce emekleyerek büyüyen teknoloji yatırımları, bizim dönemimizde adeta uçuşa geçti. 2002 yılında 5 olan teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı bugün 58'e ulaştı. Üstelik bu bölgelerimiz, 40 ayrı ilde bulunuyor. İnşallah bunları tüm illerimize yaymak istiyoruz."

1407788548_18482.jpg

"Bölgelerde 28 bin 506 kişi istihdam ediliyor"

Bakan Fikri Işık, teknoloji geliştirme bölgelerindeki firma sayısının da her geçen gün arttığını vurgulayarak, bu sayının 2 bin 778'e ulaştığını söyledi. Buralarda 28 bin 506 kişinin istihdam edildiğini de anlatan Işık, bunun 24 bin 208'inin Ar-Ge personeli olduğunu ifade etti. Işık, Ar-Ge personelinin beşte birinin de Türkiye'nin katma değeri yüksek üretimine büyük destek veren yazılımcılardan oluştuğunu kaydetti. Bu bölgelerin kurulmasıyla, daha önce şirket kurma imkanı bulunmayan öğretim üyelerine de bunun yolunun açıldığı bilgisini veren Işık, bu sayede öğretim üyelerine, teknoloji geliştirme bölgelerinde Ar-Ge yaparak sahip oldukları bilgiyi ekonomiye kazandırma imkanı tanındığını ifade etti.

"Öğretim üyelerinin kurduğu işletme sayısı 572'ye ulaştı"

Bu çerçevede, teknoloji geliştirme bölgelerinde öğretim üyelerinin kurduğu işletme sayısının 572 olduğunu belirten Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

"Söz konusu bölgelerimizde bugüne kadar çok sayıda proje bitirildi. Biten proje sayısı 11 bin 768'e ulaşırken, 7 bin 333 projenin çalışması devam ediyor. Yapılan satış rakamları da yine başarı hanesinde önemli yer tutuyor. Bu bölgelerimiz, teknoloji geliştirmeye yönelik faaliyetleri ile ülkemizin Ar-Ge ekosistemine önemli katkılar yapıyor. 1,5 milyar dolarlık yurt dışı satış, 14,4 milyar liralık yurt içi satış gerçekleştiren teknoloji geliştirme bölgelerimiz, ülkemiz için önemli büyüklükte katma değer üretmeye devam ediyor."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.