Google vs. Microsoft
Google, 1998 yılında arama motoru olarak kurulduğunda Microsoft ile henüz savaştıkları bir cephe yoktu. Google’ın arama motorundan daha fazlasını sunmak istemesiyle birlikte iki marka arasında cepheler açıldı.
E-posta servisi Gmail ile Hotmail, anlık mesajlaşma programı Gtalk ile MSN Messenger, Google Docs ile MS Office, Google Chrome ile Microsoft IE rakip oldular.
Google’ın bulut depolama servisi Gdrive ile Microsoft’un bulut servisi SkyDrive ise rekabeti buluta taşıdı.
Microsoft arama motoru Bing ile Google’ın ana iş koluna rakip oldu.
Google ise mobil işletim sistemi Android ile Windows Phone’a rakip durumda.
Google, henüz gelişim aşamasındaki işletim sistemi Chromium ile de Microsoft’un en güçlü olduğu konuda rakibi olmaya hazırlanıyor.

Apple vs. Samsung
Apple’ın en önemli tedarikçisi olan Samsung ile rakip olması 2007 yılında piyasaya sürdüğü iPhone ile başladı. Apple için önemli bir tedarikçi konumundaki Samsung, büyüyen mobil cihaz pazarından pay kapmak isteyince Apple’ın ayağına basmış oldu.
Apple, sahip olduğu patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle Samsung aleyhinde dünyanın dört bir yanında davalar açtı. Samsung da karşı davalar ile Apple’a cevap verdi. Apple’ın Samsung’un yerine tedarikçi arayışlarına girmesiyle rekabetin dozu iyice arttı. Bugün Samsung ve Apple, akıllı telefon pazarının en büyük iki oyuncusu olarak kıyasıya bir rekabetin içindeler.
Bunun dışında iki marka tablet bilgisayar ve dizüstü bilgisayar pazarında da rakipler.

AMD vs. Intel
1968 yılında Intel, 1969 yılında AMD kuruldu. İki ABD’li şirket arasındaki rekabet 90’lı yıllarda zirve yaptı. Direkt tüketiciye ürün sunmayan bu iki şirket bilgisayar üreticileri üzerinden kıyasıya bir rekabetin içine girdi. Intel’in üniversitelerde derslere konu olan ‘pazarlama taktiği’ ile öne geçtiği rekabette AMD pes etmedi. Bugün mobil işlemci pazarının tehdidi altındaki iki şirket kendi aralarındaki rekabete ara vermiş görünüyor.

Microsoft vs. Netscape
İlk kez 1994 yılında piyasaya sürülen Netscape tarayıcısı , 2000’li yıllara kadar internet tarayıcı pazarına hakim oldu. 1998 yılında 4.2 milyar dolara AOL tarafından satın alındığında Microsoft’un tarayıcısı IE’nin en büyük rakibiydi. Microsoft, hakkında açılan haksız rekabet davaları sonucu 750 milyon dolar ödemesine rağmenilk tarayıcı savaşının kazananı olmayı başardı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.