Bilim & Teknik

Tesla CEO'su Elon Musk, Google'a ateş püskürdü!

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Google’ın yapay zeka üzerinde yaptığı çalışmalar neticesinde insanlığın sonunu getireceğini belirtti.

Tesla CEO'su Elon Musk, Google'a ateş püskürdü!

Otomotiv sektörünün dev şirketlerinden olan ve elektrikli otomobil üretimi alanında lider konumda bulunan Tesla’nın ve SpaceX’in CEO’luk görevlerini üstlenen Elon Musk, yapay zekaya sahip robot üretimi konusunda Google'a adeta savaş açtı.

Elon Musk,  Google'ın yapay zeka çalışmalarından dolayı endişe duyduğunu dile getirerek endişesinin küresel çapta ses getirmesi adına bildiri yayınlayan Musk, bu konuda 1000’den fazla bilim insanıyla birlikte imza topladığını açıkladı. Yapay zekaya sahip robotlar noktasında bu endişenin sadece Musk’a ait olmadığını belirtmek gerekir. Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve Stephen Hawking de aynı şekilde yapay zekanın tehlikeli olabileceğinden endişe duyuyor.

1438789652_img20150805184344.jpg

Yapay zekaya sahip robot üretimi faaliyetlerinde bulunan Boston Dynamics ve Meka gibi robot üretici şirketleri satın alarak bünyesine katan Google, bu sektöre yapmaya devam ediyor. Google'ın kurucularından olan Larry Page ise, Elon Musk ve diğer bilim adamlarının bu düşüncelerin birer paranoyadan ibaret olduğunu belirtti. Ayrıca Page, robot teknolojisinin görmezden gelinemeyeceğini de savunuyor. 

Son olarak Larry Page’in daha önceki bir konuşmasında insanlığın sonunu getirecek bir robot üretmesini beklemediğini ancak farkında olmadan insanlığın geleceğini tehdit edecek bir şey üretebileceklerinden endişe ettiği yönünde açıklama yaptığını hatırlatalım. Bakalım bu yapaz zekalı robotlar atışması nereye kadar gidecek?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.