Bilim & Teknik

Tesla, güneş enerjili kiremitlerin üretimine başladı

Tesla, evlerde elektrik ihtiyacını güneş enerjisiyle karşılayacak teknolojik kiremitlerinin üretimine başladı.


Yaklaşık 15 bin çalışanı bulunan Kaliforniya merkezli SolarCity satın almasını tamamlayan Tesla'dan devrim yaratacak bir proje. SolarCity'nin bu projesi ile New York'ta bulunan fabrikasında güneş enerjisi depolayabilen kiremitleri üretilmeye başlandı. Gelen haberlere göre depozito ödeyen bazı evlerde incelemeler yapılıyor ve kiremit montaj aşamasına başlanıyor.

Güneş enerjisini depolayarak evin elektrik ihtiyaçlarını karşılayan bu kiremit projesi aylar önce başlamıştı. Ön siparişler ise geçtiğimiz Mayıs 2017'de ayında başlanmıştı. Şu an için sadece ABD sınırları içerisinden ön sipariş kabul eden Tesla, müşterilerinden başlangıç için 1.000 dolar depozito aldığını açıklamıştı.

SolarCity, güneş enerjili kiremitleri geçtiğimiz yaz aylarında evlere uygulanmayı planlanıyordu. Fakat açıklanmayan bir nedenden ötürü süreç uzadı ve 2018'e sarktı. Montaj işlemleri ise önümüzdeki aylarda gerçekleşecek.

Tesla’nın bu projesine göre, bir evi güneş enerjili kiremitlerle donatmak standart bir çatı yaptırmaktan daha ucuza. Kiremitlerin standart kiremitlerden ayırt edilememesi onu farklı kılıyor. Şirket şu an için bir çatının en fazla %70’inin bu kiremitlerden oluşabileceğini belirtiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.