Bilim & Teknik

Texas Üniversitesi'nde 100 beyin çalındı!

Texas Üniversitesinde bilimsel çalışmalarda kullanıldığı söylenen 100 insan beyni kayboldu.

Texas Üniversitesi'nde 100 beyin çalındı!

Texas Üniversitesinde bilimsel çalışmalarda kullanıldığı söylenen 100 insan beyni kayboldu. Üniversite'den yapılan açıklamada kayıp beyinler arasında, 50 yıl önce üniversite kampüsünde silahlı saldırı gerçekleştiren kişinin beynininde olduğu belirtildi.

Yerel bir gazete yayınladığı haberinde, Texas Üniversitesi, psikoloji laboratuvarında saklanan 200 beyinden yarısının kaybolduğunu belirtti. Yaklaşık 30 yıl önce bölgedeki devlet hastanesinden getirilen beyinlerden 100 tanesi, yeterli yer olmadığı için bodrum katına kondu. Psikoloji Profesörü Austin American Statesman gazetesine yaptığı açıklamada, "Bodrum katında folmaldeit kavanozları içinde beyinler bulunduğu duyanların onları odalarına koymak ve Cadılar Bayramı şakası yapmak için almış olmalı" yorumunda bulundu.

1417734391_img20141205005606.jpg

Ayrıca yetkililer, kaybolan beyinlerden birinin 1966 yılında üniversite kampüsünü basan ve 16 kişiyi öldüren Charles Whitman'a ait olabileceğini belirtti. Üniversitenin, bilimsel derslerde kullanılmak için aldığı beyinlerin kime ait olduğu bilgisini yok ettiği ifade edildi. Ancak Üniversitenin deneylerde kullanılan beyinlerin kimlerden alındığı bilgisinin yer aldığı dosyaları neden yok ettiği sorusuna henüz cevap verilmiş değil.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.