Bilim & Teknik

Toyota'dan yapay zeka ve robotik çalışmalar için 1 milyar dolar yatırım

Toyota, Silikon Vadisi'nda oluşturuğu Toyota Araştırma Enstitüsü'nde otomatik fren gibi sürücüleri kazalardan koruyacak teknolojilere odaklanacak.


Dünya devi teknoloji şirketlerinin yapay zekaya olan ilgisi her geçen gün artıyor. Apple geçtiğimiz günlerde akıllı telefonlar için yapay zeka teknolojileri geliştiren Perceptio‘yu satın alarak bu alanda önemli ar-ge çalışmaları yürüteceğini göstermişti.

Daha büyük bir hamle ise Japon otomobil devi Toyota’dan geldi. Toyota Kaliforniya'nın kuzeyindeki Silikon Vadisi'nde yapay zeka ve robotik çalışmalar yapmak üzere "Toyota Research Institute" (Toyota Araştırma Enstitüsü) adında şirket kurdu.

Stanford Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology'den yaklaşık 200 yüksek mühendise ev sahipliği yapacak şirket, Ocak 2016’dan itibaren Palo Alto'da Stanford Üniversitesi yakınında çalışmalar yürütmeye başlayacak.

5 yılda 1 milyar dolar yatırım alacak Toyota Araştırma Enstitüsü, otomatik fren gibi sürücülere kazalardan kaçınma konusunda yardımcı olabilecek teknolojilere odaklanacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.