Bilim & Teknik

TSK, GÖKTÜRK-1 uydusu ile artık daha net görecek

GÖKTÜRK-1 uydusu, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’nın da katılımıyla fırlatıldı.

TSK, GÖKTÜRK-1 uydusu ile artık daha net görecek

Beklenen gün geldi ve GÖKTÜRK-1 uydusu Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’nın da katılımıyla fırlatıldı. GÖKTÜRK-1 uydusu,  uydusu sayesinde artık, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayabilecek.

1480947814_gktr4.jpg

GÖKTÜRK-1 uydusu, Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı tesislerinde düzenlenen tören ile fırlatma anı canlı olarak izlendi.

1480947833_gktr3.jpg

2012'de fırlatılan GÖKTÜRK-2'den sonra ikinci askeri uydu olma özelliğini taşıyan ve geliştirme, üretim ve test faaliyetlerine 19 Temmuz 2010'da başlanan GÖKTÜRK-1 uydusu, hem sivil hem de askeri uygulamalar için çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sağlayacak ve bu özellikleriyle en gelişmiş sistemlere sahip keşif, gözetleme uyduları arasındaki yerini alacak. 

Kaynak: AA

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.