Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki 1474 rakımlı Kırmızı Tepe'ye konuşlu MGÜB, terörle mücadele ve vatan savunmasında kullandığı üst düzey keşif, gözetleme ve silah sistemleriyle adeta çelikten kaleyi andırıyor. Ülke genelinde 13'ü Hakkari'de, 7'si de Şırnak'ta bulunan 20 MGÜB'den biri olan 34. Hudut Tugay Komutanlığına bağlı Kırmızı Tepe Kışlası, kurulduğu 2012'den beri Irak sınırında ülkenin birlik ve beraberliğinin bozulmaması için etkin rol alıyor.

Şemdinli-Derecik karayolu güzergahındaki kışlada görevli Mehmetçikler, teknolojinin son ürünleriyle 7 gün 24 saat esasıyla keşif ve gözetleme yaparak ve terörle mücadele ederek, her türlü koşulda vatan savunmasında görev almanın gururunu yaşıyor.

İçinde yerleşim yerlerinin de bulunduğu geniş bir alanın güvenliğini sağlamakla birlikte, sınırdan ülkeye sızmaya çalışan PKK'lı teröristleri kolayca tespit ederek, etkisiz hale getirme özelliğine sahip modüler üs bölgesinde ileri teknoloji kullanılıyor. "Havan atışlarına karşı güçlendirilmiş yapıda taşınabilir yaşam üniteleri", "balistik koruma sistemleri", "alarm, emniyet ve ikaz sistemleri" ve "altyapı sistemleri"nden oluşan üs bölgesi, 3 ay boyunca herhangi bir ikmal ve yardım almadan kendi kendine yetebilme özelliğine sahip bulunuyor.

Mobil Keşif Gözetleme Sistemi (MKGS) araçlarına monte edilmiş Dağıtık Optik Açıklıklı Sensör Sistem (DAS) kameraları sayesinde 7 gün 24 saat termal olarak alınan 360 derece panoramik görüntü, üs bölgesinin adeta beyni konumundaki Sistem İdare Merkezi'ne (SİM) aktarılıyor. Merkezdeki eğitimli askerler tarafından gece ve gündüz titizlikle izlenen görüntüler, aynı zamanda kayıt altına alınarak arşivleniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.