Bilim & Teknik

TÜBİTAK geliştirdi! Yerli füzeye yerli yakıt!

TÜBİTAK, önemli bir gelişmeye daha imza attı.

TÜBİTAK geliştirdi! Yerli füzeye yerli yakıt!

Teknoloji alanında çalışmalar yapan TÜBİTAK, yeni çalışmalara imza atmaya devam ediyor. TÜBİTAK şimdi de yerli füze yakıyı geliştirdi.

TÜBİTAK uzmanlarının geliştirdiği yerli füze yakıtı, kalite açısından da sınıfı geçerek uluslararası standartlara uygunluk sertifikası aldı. Bu yakıt, dünyada sadece birkaç gelişmiş ülke tarafından üretiliyor ve stratejik ürün kategorisinde değerlendiriliyor. Ayrıca kolay temin edilebilen bir yakıt değil. Yakıtın yüksek itme gücü bulunuyor ve tüm turbojet motorlu füzelerde kullanılabilecek.

1379926521_2309201300234954738952.jpg

Füze yakıtı, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) araştırmacılarının 2 yıllık çalışması sonucu ortaya çıktı. Yeni tesis kurulacak ve üretim kapasitesi günlük 100 litreye kadar ulaşacak.

Yorumlar
Misafir
Arkadaşlar bu yakıt neymiş böyle ya mini reaktörden günde 10 litre üretiliyormuş,yeni reaktörler yapılınca 100 lt üretilecekmiş,bu kadarmı zormuş bu yakıtı yapmak ya reaktör falan hayret valla.Dünyada birkaç gelişmiş ülke yapabiliyormuş bunu,arkadaş partal atmayıda beceremiyonuz peki bu birkaç ülke hangi ülke söylermisiniz.Madem bu kadar önemli bir yakıt ise,bunca kamu kuruluşundaki mühendisler bilim adamları ne yaptıydı şimdiye kadar.Becerikli idi ise şimdiye kadar bu kadar ıvır zıvır şeyleri yaptık diye övünülmezdi.Ama hak veriyorum bu kişilere beceriksiz oldukları için şimdiye kadar,işinden olmamak için üstlerine yalakalık yaparak geçmiş günleri ayıptır ayıp.Millet devletine nasıl güvensin şimdiye kadar güçlü ordumuz var,Türkiye Ortadoğunun ve balkanların en güçlü devleti deniyordu,bilimde ileri deniyordu,teknelojide ileri deniyordu.Bugün beğenmediğimiz mısır bile 1948 de 1000 km menzilli füze yapmış biz ise yeni yeni 500 km menzillisini daha yeni yapmak üzereyiz.Yazıklar olsun size be karnınız doysun,çor çocuğunuz sefalet çekmesin de kim takar bilimi milimi öyle değilmi.Zavallı anadolu insanıda amelelik yaparak yırtınsın ama devletim var sağlam devletim diye avunsun.
Cevapla
Misafir
bencede aman chp duymasin bunada bahane ararlar
Cevapla
Misafir
abi ülkemiz gelişecek te birde önümüze kesmeseler
Cevapla
Misafir
helâl olsun bilim adamları miza
Cevapla
CHP zihniyeti bunu istemez
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.