Bilim & Teknik

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ne 75 milyon liralık teleskop!

Yaklaşık 75 milyon lira değerinde 2,5 metre ayna çaplı bir teleskop alınacak!


TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, açıklamasında, Bakırlıtepe Gözlemevi'nde şu anda 3 teleskopla hizmet verdiklerini, bunlardan en büyüğünün 1,5 metre ayna çaplı olduğunu belirtti.

Bu teleskopların küçük olduğunu ve daha büyük teleskoplarla çalışmak istediklerinin de altını çizdi Prof. Dr. Halil Kırbıyık.

Bu sebeple, 2,5 metre ayna çaplı bir teleskop alımına ilişkin bir proje hazırladıklarını söyleyen Kırbıyık, Proje onaylanması amacıyla TÜBİTAK tarafından Kalkınma Bakanlığı'na gönderildi. İnşallah onaylanırsa 2,5 metre ayna çaplı yeni bir teleskop için hazırlıklarımızı yaptık. Projeyi ihaleye hazır hale getirdik. dedi.

Elimizdeki teleskoplarla evrenin 3'te 1'ini görebiliyoruz. diyen Kırbıyık, şöyle devam etti:

2,5 metre ayna çaplı teleskobu alırsak evrende görebileceğimiz derinliği belki 10 milyar ışık yılına çıkaracağız. Yani daha derinleri, daha uzakları görebileceğiz. Umarım yeni teleskopla Bakırlıtepe'den birkaç yıl sonra yeni keşifler, yeni gezegen, yeni asteroit, yeni yıldız keşifleri haberleri veririz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.