Bilim & Teknik

Tukan kuşuna 3D yazıcıyla yeni gaga yapıldı

Renkli ve büyük gagasıyla dikkat çeken Tukan kuşunun imdadına 3D yazıcı yetişti.

Tukan kuşuna 3D yazıcıyla yeni gaga yapıldı

Tukan kuşunu muhtelemen belgesellerde görmüş olmalısınız. Yağmur ormanlarında yaşayan bu kuş ilk bakışta parlak renkli gagalarıyla dikkat çekiyor. Vücutlarına oranla bir hayli büyük olan gaga, Tukan kuşları için hayati öneme sahip. Kuşlar büyük ve renkli gagalerı sayesinde yenmesi oldukça zor olan meyveleri kolaylıkla yiyebiliyor.

1441724064_2.jpg

Brezilya’da yabani bir hayvan fuarından kurtarılan gagası kırık Tukan kuşunun imdadına neyseki 3 boyutlu yazıcı teknolojisi yetişti. Halihazırda endüstrinin birçok alanında kullanılan 3D yazıcı sayesinde tukan kuşuna plastikten gaga yapıldı.

Gagası kırılan bir Tukan kuşunun hayata tutunması pek de kolay olmasa gerek. 3D yazıcıda hazırlanan gaga kısa sürede ve düşük maliyetle hazırlandı. Tukan kuşunun yeni gagasına alışması bir süre aldı. Kuş yaklaşık üç gün sonra gagasını kullanmaya başladı.

1441724075_3.jpg

Gaganın neden zarar gördüğü şimdilik bilinmiyor. Tukan kuşunun gagasının kendi aralarında gerçekleşen bir kavgada kırıldığı tahmin ediliyor. Kuşa bir insanın zarar vermiş olabilmesi de muhtemel. 

1441724110_4.jpg

1441724117_5.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.