Bilim & Teknik

Türk bilim adamlarından devrim niteliğinde proje

Türk bilim adamları uzay ve uçak sanayinde devrim niteliğinde yeni bir projeye imza attı.

Türk bilim adamlarından devrim niteliğinde proje

Türkiye bilim ve teknolojide ilerlememeye devam ediyor. Son zamanlarda oldukça başarılı projelere imza atan Türk bilim adamları uzay ve uçak sanayinde devrim niteliğinde yeni bir projeye imza attı.

Proje Hacettepe Üniversitesi'ne ait ve projeye göre uzmanlar gelişmiş seviyede kendini onarabilen plastik malzeme üretmeye başladılar. Projeye göre plastikler kolayca deformasyona uğramayacak ve kendini sürekli yenileyecek.

1369366097_plastik.jpg

Konuyla ilgili olarak açıklamasında "Amacımız plastik malzemelerin ömrünü uzatmak, dayanımının artırmaktır. Bu amaçla kendini onarabilen polimerik sistemler geliştirmeyi hedefledik.'' Diyen Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Solmaz Karabulut, ''Bu alanlarda meydana gelen küçük hata ölümcül kazalara neden olabilmekte. Dış faktörlerle ve üretimden meydana gelen hatalarla oluşan çatlaklar bu önerilen sistemle ortadan kalkacak ve mikro saniyeler düzeyinde sistem kendini onaracak ve bu tür kazalar bertaraf edilecek.'' dedi.

Proje henüz test aşamasında ve projede asıl hedef uzay, uçak ve savunma sanayi.

Yorumlar
Misafir
böyle parlak beyinlerimiz el üstünde tutulup baş tacı edileceğine bir süre sonra sen nasıl böyle bir icat yaparsın yabancılarla kurduğumuz çıkarları nasıl bozarsın deyip harcamaya kalkarlar böyle zeki bilim adamlarımıza sahip çıkalım
Cevapla
Misafir
burdada samsungu karıştırmayın be kardeşim
Cevapla
mert
yuruyun be aslanlarim
Cevapla
Misafir
Samsungla ortak çalışsınlar,samsung plastiki sever
Cevapla
Misafir
unutulur gider, bikaç sene sonra elin avrupalısı icad eder tarihe geçer
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.