Türk bilim insanları neden ABD'ye gidiyor? - Page 1

TÜRKİYE'DE DERS YÜKÜ FAZLA: Türkiye'de akademisyenlerin ders yükü çok fazla. Araştırma yapmak için zamanları kalmıyor. Biz haftada biz 4 ders veriyoruz, onlar 12 saat. Biz bu 4 saatten sonra zamamızı araştırmalarımıza ayırıyoruz.

Türk bilim insanları neden ABD'ye gidiyor? - Page 2

MAAŞLAR CAZİP: Üniversitede yıllık 9 ay cazip maaş alıyoruz. Ayrıca araştırma projelerinden gelirimiz var. Bir araştırmada patent alıp, üretimine geçtiğinizde zaten 30-40 sene bunun geliri var. Türkiye'de ise bu sistem dönmüyor. Eğer Türkiye 10 yıl sonra teknoloji, bilim üreten bir ülke olacaksa kurallarını değiştirmesi, altyapının yeniden oluşturulması gerek.

Türk bilim insanları neden ABD'ye gidiyor? - Page 3

6 AY GÜMRÜKTE BEKLERSE: Türkiye'de araştırma yapmak sıkıntı. Sipariş verdiğiniz bir malzemenin, cihazın 6 ay gümrükte kaldığını duyuyoruz. Siz araştırmaya başlamışsınız ama çalışacağımız metaryal gelmiyor. O kadar süre bekler, bu zorlukları yaşarsanız hevesiniz, isteğiniz kalmaz, ne araştırdığınızı bile unutursunuz.

Türk bilim insanları neden ABD'ye gidiyor? - Page 4

BİLİM POLİTİKAYA BAĞLI: Türkiye'de bilim ve politika birbirine bağlı. İstikrar ise en önemli sorun. Yarın hükümetler değiştiğinde nasıl bir politikayla karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. Bilim alanında düzenli, istikrarlı politikadan söz etmek zor. Bu durumda gelmeye karar veremezsiniz. Bugün olan teşvikler yarın kalkabilir. Oysa bilimin hükümetler üstü bağımsız politikası olmalı. Bu kararlılık yoksa gelmek için bu riski göze alman gerek. Yoksa çok iyi şartlarda da Türkiye'ye dönmemiz için teklifler yapılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.