Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde yerel kaynaklar kullanılarak yüksek teknolojiye sahip ürünler geliştirilmesi ve firmalarla ortak olarak üretime geçilmesi amacıyla kurulan Elektronik Malzemeler Üretim ve Uygulama Merkezi'nde nanoteknoloji laboratuvarlarında yürütülen bir çalışmayla yanmaz boya geliştirildi.

Dünyada halen kullanılan yanmaz malzemelere göre alev geciktirme yani ateşe dayanıklılık özelliği daha üstün olan boya, muadillerine göre zehirli gaz salınımını da önemli ölçüde azalttı. Patenti alınan boyanın üretime geçmesi için Türk boya firmalarıyla görüşmeler devam ediyor.

EMUM Müdürü Prof. Dr. Erdal Çelik ve Araştırma Görevlisi Serdar Yıldırım'ın yürüttüğü çalışmayla üretilen boya, her türlü yüzeye spreyle uygulanabilecek. Boyanın özellikle çadır yangınları sonucu yaşanan ölüm ve yaralanmaları önemli ölçüde ortadan kaldırabileceği ifade ediliyor,

Projeyle ilgili bilgi veren araştırma görevlisi Serdar Yıldırım, bir televizyon üreticisi şirketten gelen yanmaya dayanıklı televizyon kasası geliştirilmesi talebi üzerine KOSGEB desteğiyle 2012 yılında proje başlattıklarını dile getirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.