Bilim & Teknik

Türk genç mucitler projeleriyle dünya birincisi oldular!

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri 13 yaşındaki Dilek Öykü Ahraz ve Efe Gündeğer'in hazırladıkları Motokask projesi, Samsung Geleceğin Mucitleri yarışmasında dünya birincisi oldular.

Türk genç mucitler projeleriyle dünya birincisi oldular!

Kask takılmadığında uyarı veren ve motosikletin çalışmasını engelleyen düzenek geliştiren Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Dilek Öykü Ahraz ve Efe Gündeğer'in projesi, dünya birincisi oldu. Samsung'un dünya çapında düzenlediği Solves For Tomorrow programında ABD ve Çin gibi ülkelerin de yer aldığı Samsung Geleceğin Mucitleri bilim yarışmasında birinci oldu. 

Danışman öğretmen Ertuğrul Özar, Öğrenciler motokask projesi ile geldiklerinde aslında motorlarda yaşanan bir problem vardı. Bu problemi çözmek için biz kontrol kartlarından ve boyutlu yazıcılardan yararlandık. Asıl problem motorlara kask takılmadan binilmesiydi. Bununla birlikte ölümlü kazalar olabiliyordu. Bunu engellemek için biz bu projeyi geliştirdik. Projemizde motora kasksız binildiğinde motor çalışmıyor uyarı veriyor. 'Lütfen kaskı takınız' şeklinde. Bu proje Samsung'un düzenlemiş olduğu farklı ülkelerdeki projeler arasından en iyi proje oldu. Böylece uluslararası bir derece elde etmiş olduk. dedi.

1510818053_752x395-motokask-projesiyle-dunya-birincisi-oldular-1510813980621.jpg

Babasının polis olduğunu ve babasından kazaları duyduğunu anlatan Dilek de, Benim babam polis memuru. Bana motosiklet kazalarını çok sık yaşandığını söylemişti. Ben de bu durumu öğrenince çok üzüldüm babam çok üzüntülü geliyordu eve. En son çarşıda kasksız motosiklet gördüm ve garip hareketler yapıyordu. Çok şaşırdım. Sonra benim aklıma bu proje geldi. Efe arkadaşımla bu durum paylaştım. Bir Türk'ün böyle yarışmalarda ülkeyi en iyi şekilde temsil etmesi ve üstüne bir derece alması bizler için iyi gururdur. Güzel bir duygu. dedi.

Efe Gündeğer'se, Biz projemize güveniyorduk. Çok çalıştık büyük emeğimiz vardı. Amerika, Çin gibi ülkeler arasından birinci olması bizi çok mutlu etti. dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.