Türk mühendislerden müthiş canlı bomba icadı!

Türk mühendisler öyle bir icat yaptı ki!

Türk mühendislerden müthiş canlı bomba icadı!

Türk mühendisler son yıllarda başarılı icatlara imza atmaya başladı. Şimdi de TÜBİTAK öncülüğünde çalışma yapan mühendisler, canlı bombayı 10 metre uzaktan tespit edecek x-ray'dan güçlü bir sistem geliştirdi. Ayrıca Bakan Ergün’ün açıklamasına göre uzaktan algılama sistemine sahip bu icat, insan sağlığına da zararlı değil.

Büyük tehlike arz eden "canlı bombalar" artık anında tespit edilebilecek. Uzaktan algılama olarak bilinen bu sistem ile bomba, silah, bıçak, uyuşturucu taşıyan insanlar uzaktan anlaşılabilecek.

1377246387_terahertz.jpg

Yeni sistem, Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK, Uluslararası Yüksek Teknoloji Laboratuarı ve Bilkent NANOTAM'ın ortaklığı ile geliştirildi. "Terahertz Görüntüleme Sistemi" olarak hayatımıza girecek olan sistem, ile sivil ve askeri tesislerin girişinde insan üzerinde gizlenen bütün tehlikeli maddeler uzaktan tespit edilebilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; Sistem ile 10 metre uzaklıkta 3 santimetre çözünürlükte görüntü alınacak. Bu görüntü ile üzerinde silah, bıçak ve bomba gibi tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek. Ayrıca savunma sanayi, ulusal güvenlik, havacılık, uzay sanayisinde kullanılan fiber kompozit malzemelerin üretim öncesi kalite kontrolü, biyoloji ve sağlık bilimleri, tahribatsız ölçümlendirme, gıda ve tarımsal ürünlerin kalite kontrolü yapılabilecek. Uyuşturucu ve yasa dışı kimyasal malzemelerin tespiti de 10 metreye kadar yapılabilecek" dedi.

Ayrıca Ergün’ün açıklamasına göre bu sistem, güvenli bir mesafeden görüntü alabilmesi nedeniyle hamile bayanlar ve çocuklara yönelik bir zarar vermiyor.

Sistemin, sisli ortamda bile çalışacağını söyleyen Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Bahattin Türetken; "Farklı biyolojik, kimyasal ve patlayıcı maddelerin izleri 0.1-3 terahertz frekans bandında elde edilecek ve üzerinde tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek" dedi.