Bilim & Teknik

Türk mühendislerden teknoloji harikası ampul!

Bu ampuller, 2018'de yeni yapılarda zorunlu olacak.

Türk mühendislerden teknoloji harikası ampul!

Depremin meydana getireceği olumsuz etkiyi azaltmak amacıyla hazırlanan TS EN 81-77 Deprem Standardı inşaat ve yapı sektörüne yeni sorumluluklar yükledi. Getirilen bu yeni deprem standardı ile asansörlerin hareketli parçaları, alınacak önlemlerle deprem anında yolcu ve binalara zarar vermeyecek şekilde üretilecek.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında yapılacak olan değişiklikle her daire için bir otopark yapılması da zorunlu hale gelecek. Merdiven ve acil çıkışlarda bulunan ampullerin yerine, elektrik kesintisine rağmen aydınlatma sağlayan LED ampullerin kullanılması sağlanacak ve elektrik kesintisinden en az seviyede etkilenilmesi sağlanacak.

1511605555_tasarruflu-ampul-gorunumlu-ortamd-dinleme-cihazi-mytech-2-500x500.jpg

Özellikle de İstanbul'da yoğun tepki çeken dikey yapılaşma kaldırılan %40 sınırıyla yerini yatay mimariye bırakacak. Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu yeni LED ampuller elektrik kesilmesi durumunda 6 saat boyunca aydınlatma sağlayabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.