Bilim & Teknik

Türk profesör literatüre kazandırdığı böceğe babasının ismini verdi

Atatürk Üniversitesi'nde bilimsel araştırmalar yapan Prof. Dr. Erol Yıldırım, Diyarbakır'da bulup literatüre kazandırdığı böceğe babasının...


Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde bilimsel çalışma yapan Prof. Dr. Erol Yıldırım, Diyarbakır'da bulup literatüre kazandırdığı böceğe babasının ismini verdi.

Uluslararası böcek müzeleri arasında yer alan ve 50 bin çeşit böceğin bulunduğu "Entomological Museum of Erzurum Turkey" müzezinde 30 yıldır çalışmalarını yürüten Prof. Yıldırım, uzunca bir süredir yeni hayvan türlerini bilim dünyasına kazandırıyor.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaptığı araştırmalar sırasında Hymenoptera takımı Tiphiidae familyasına ait bir böcek türü keşfetti. Profesör Yıldırım, bu yeni tür böceğe babası Bahattin Yıldırım'ın kendi isteği üzerine "Tiphia Bahattini" ismini koydu.

Araştırmalarda ortaya çıkarılan türlere bulundukları yörenin isimlerini veren Yıldırım, "Tiphia Bahattini" isimli böceği uluslararası dergide yayınladı. Yıldırım, "Müzemizde 200'ün üzerinde dünyada sadece tip materyalleri olan böcek türleri var. 20'nin üzerinde de benim tanımladığım yeni böcek türleri var. Böceklere bulundukları yöreden esinlenerek 'Microdynerus Erzincanensis', 'Leptochilus Palandokenicus', 'Onychopterocheilus Sarikamisensis', 'Athous artvinensis' gibi isimler veriyorum." açıklamasında bulundu.

Babasının isteğini de yerine getiren Yıldırım, "Böcek bilimiyle uğraştığım için babam benden yeni tanımlayacağım bir böceğe ismini vermemi istedi. Ben de Diyarbakır'da topladığım bir böcek türüne 'Tiphia Bahattini' ismini verdim. Babam da bu olayı öğrenince çok sevindi. Dünya durdukça babamın ismi bu böcek türüyle anılacak." dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.