Bilim & Teknik

Türk Tabibler Birliği'nden korkutan koronavirüs açıklaması!

Koronavirüs ile igili vaka ve ölüm sayılarının artışı sürerken Türk Tabipler Birliği Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr.Ersin Yarış, “4’üncü pik kapıda. Hastaneye yatış artıyor” açıklamasında bulundu

Türk Tabibler Birliği'nden korkutan koronavirüs açıklaması!

Ülkemizde Delta varyantının da etkisi ile vaka sayıları hızla artarken bir yandan da aşı seferberliği sürüyor. Özellikle Doğu Karadeniz ve Güneydoğu’da vaka sayıları endişe verici şekilde artıyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Yarış, başta Karadeniz olmak üzere ülke genelindeki Koronavirüs tablosunu değerlendirdi. Prof. Dr. Yarış, “Şu an tam anlamıyla dejavu yaşıyoruz. Ülke geneli için 4’üncü pik korkumuz var” dedi.

Türk Tabibler Birliği'nden korkutan koronavirüs açıklaması!

Prof. Dr. Yarış, sözlerine “Geçen yıl aşı yoktu. Güneydoğu vaka haritasından kırmızı oldu, ardından Karadeniz. Karadeniz’den sonra ise Ankara ve İstanbul kırmızı oldu ve tüm ülkeye yayıldı ve 3’üncü pik yaşandı. Yine benzer durum yaşanıyor. Aşı tereddütü nedeniyle dolayı doğuda artış var. Doğu Karadeniz’de ise çay ve fındık göçü vakaları arttırdı’’ diyerek devam etti.

Ölüm Oranları Aşı Olmayanlarda Daha Fazla

Hastaneye yatışların artması ve ölüm oranlarına dikkat çeken Prof. Dr. Ersin Yarış “Aşının etkisiyle vaka sayısı çok gözükmüyor gibi ama hastaneye yatışlar da artmaya başladı. Karadeniz’de ciddi bir artış var. Yoğun bakımlar kriz durumunda değil ama vaka sayısı artıyor. Ölümler vaka sayısındaki artışa kıyasla fazla. Bunun nedenini aşılılar ve aşısızlar olarak düşünüyorum. Aşısızlarda ölüm oranı artıyor. Aşı olan kişiler ise büyük ihtimalle hastaneye yatırılmıyor, tedavileri evde yapılıyor. Aşısızlar ölüm oranının çoğunu oluşturuyor. 4’üncü pik korkumuz var ve bunu kırmanın yolu aşı’’ açıklamasında bulundu.

Okullar Açılırsa Ne Olacak?

‘’Okulların açılmasına sayılı günler kaldı ama daha okul çağındaki çocuklara aşı yapmadık. Bu çocuklar okula gidecek bir de bunların tablosu eklenirse ne olacağını bilmiyoruz. Bu iş kötüye doğru gidiyor. Önlemleri tekrar düşünmek lazım. İnsanların ‘bu iş bitti’ psikolojisine girmemesi lazım’’ diyen Prof. Dr. Yarış okullar açılırsa vaka sayılarının nasıl etkileneceğinin belirsiz olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.