Bilim & Teknik

Türk yapımı lazer yolda!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK desteği ile yerli lazer silahı geliştirileceğini açıkladı.


Sadece ABD’de bulunan silahtan iki adet üretilecek. ABD’nin insansız hava araçlarını düşürme ve savaş gemilerini etkisiz hale getirmek için geliştirdiği Lazer Silah Sistemi (LaWS) büyük yankı uyandırmıştı. Amerikan Donanması’nın tanıttığı lazer silahını geliştirebilmek için Rusya, Çin, İsrail ve Almanya’da da benzer çalışmalar yapılıyor. 

1372054988_laserwarship.jpg

Bakan Ergün, TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG)’nun öncülüğünde başlatılan çalışmalarda lazer silah geliştirecek yüksek bütçeli projelerin destekleneceğini bildirdi. Kurum, Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi (YGLSS) geliştirilmesi için 24 Mayıs’ta çağrıya çıktı. Proje sonunda iki adet lazer silah geliştirilecek.

Ergün, müşteri kurumun Milli Savunma Bakanlığı ARGE ve Teknoloji Dairesi olduğu çağrı kapsamında üniversiteler, özel kuruluşlar ve kamu ARGE kuruluşlarının ‘Proje Yürütücüsü’ olarak yer alabileceğini ifade etti. Proje yöneticisi kurumun proje sonunda kullanılabilecek iki adet yüksek güçlü lazer silahın istenen teknik özelliklerde üretilmesinden sorumlu olacağını belirten Ergün, “Lazer sistemle kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan hedefler algılanacak, takip edilecek ve etkisiz hale getirilecek” dedi.

Proje kapsamında öncelikle insansız hava araçları, seyir füzeleri ve havan mühimmatlara karşı kullanılacak bir lazer silahının milli olarak geliştirileceğinin altını çizen Bakan Ergün, söz konusu lazer silahının bütün bileşenlerinin milli olmasının da amaçlandığını belirtti. Bakan Nihat Ergün, çalışmaya ilişkin şunları söyledi:  “Silah sisteminin en kritik bileşenlerinden biri olan lazer kaynağı tamamen yurtiçi yetenekler kullanılarak geliştirilecek. Projenin birinci dönemi süresince farklı teknolojilerin kullanıldığı en fazla 4 farklı lazer kaynağının geliştirilmesi TÜBİTAK tarafından desteklenecek. Türkiye’nin   geliştireceği lazer teknolo-jisi öncelikle savunma sanayinde teknolojik kazanım sağlayacak. ”

Yorumlar
efe
harika cok beğendik
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.