Bilim & Teknik

Türkiye penguenlerin kıtasında bilimsel istasyon kuracak

Türkiye Antatika'ya açılıyor.


Antartika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü’ne katılma kararı alan Türkiye konuya ilişkin hükümet tasarını Meclis’e gönderdi. Tasarı Meclis’in onayından geçerse Türkiye, Antarktika’ya bilimsel seferler düzenleyip, bilimsel istasyonlar kurabilecek.

Tasarının gerekçesinde, Antartika Kıtası'nın deniz bilimleri araştırmaları, iklim değişikliğinin canlılar ve deniz seviyesi üzerindeki etkileri, balıkçılık, jeoloji, tıp, astronomi gibi alanlarda önemli araştırmaların yapıldığı, zengin maden rezervlerinin bulunduğu değerlendirilen bölge olduğu anımsatıldı.

Antarktika Antlaşması 1 Aralık 1959'da ilk olarak 12 ülke tarafından imza altına alındı. Her yıl düzenlenen Antarktika Antlaşması Danışma Toplantısı'nda oy hakkı olan devletlerin "Danışman Devlet" olarak adlandırıldığı, bu devletlerin kıtada kayda değer bilimsel araştırma faaliyetleri gerçekleştirdikleri ve bu amaçla da bilimsel istasyon kurdukları kaydedildi.

 Bu yıl gerçekleşecek toplantıda  Türkiye’ye oy hakkına sahip olan "Danışman Devlet" statüsü verilecek.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.