Bilim & Teknik

Türkiye'de bir ilk: Konsantre güneş enerjisi santrali!

Türkiye'nin ilk konsantre güneş enerjisi santrali için çalışmalar tüm hızıyla başladı!


Doğayı kirletmeyen yapısıyla asla tükenmesi mümkün olmayan yenilenebilir enerji kaynakları, her geçen gün artan enerji tüketimi ile günümüzde çok daha fazla önem kazandı. Ülkeler enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılayacağı tarihleri şimdiden belirleyerek yol haritalarını çizerken, enerji ihtiyacımıza kıyasla hala oldukça yetersiz olsa da, ülkemizde de özellikle güneş enerjisi santralleri ile bu alanda çalışmalar yürütülmeye devam ediyor.

 oldukça güçlü bir alternatif haline gelen, CSP veya bir diğer adıyla konsantre güneş enerjisi santralleri'nden ilkinin ülkemizde faaliyete geçmesi için çalışmalar başladı. Kula Mühendislik ve Elo Solar Enerji isimli iki Türk şirket tarafından projesi yürütülen ve Balıkesir'in Bandırma ilçesine kurulması planlanan Türkiye'nin ilk konsantre güneş enerji santrali için gerekli izinlerin alınması konusunda resmi başvurular yapıldı.

1504608895_stg-solar-orc-lead-706x369.jpg

1 MW'lık santralin yıllık elektrik üretiminin yaklaşık 3.500.000 KW olması planlanırken yetkililer bunun normal bir santralin üreteceği yıllık 2.000.000 KW elektriğin oldukça üzerinde olduğunu özellikle vurguluyor. Başlı başına bir santral olarak bir arazi üzerine ve konut, iş yerleri gibi yerlerin çatısına da kurulabilen CSP güneş enerjisi santralleri, bu şekilde bir yandan enerji üretirken, diğer yandan binanın ısınma, soğutma ve sıcak su ihtiyacının karşılanmasına imkan tanıyor.

Yorumlar
hasan tahsin
güncel elektirik üretim teknolojilerden haberdar olmak isterim gördüğüm kadarıyla bu konuda iyisiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.