Bilim & Teknik

Türkiye’de görünen göktaşı için TÜBİTAK açıklama yaptı

Türkiye'de Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu'dan çıplak gözle görünen göktaşı için bugün TÜBİTAK açıklama yaptı. Bakalım bu taş neyin nesiymiş.

Türkiye’de görünen göktaşı için TÜBİTAK açıklama yaptı

Türkiye'e 27 Şubat 2021 gecesinde çıplak gözle göktaşının düştüğü gözlemlendi. Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu'dan net bir şekilde görünen göktaşı için bugün TÜBİTAK cephesinden resmi açıklama geldi. TÜBİTAK'ın Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklama ile yüreklere su serpilmiş oldu.

TÜBİTAK'tan gelen açıklamalara göre; bu gök cismi geçişi 15 Şubat ile 10 Mart tarihleri arasında olan Delta Lenoid Meteor Akıntısı'ndan kaynaklanıyor. TÜBİTAK bu göktaşının 1999RD32 asteroidi olabileceğini de belirtiyor. Bu tip olaylar zaman zaman yaşanabiliyor.

Uzaydaki meteor akıntıları dünyaya göktaşı olarak düşebiliyor. Ancak bu göktaşları çok küçük olduğu için dünya üzerinde büyük bir etki yaratmıyor. TÜBİTAK'ın konuyla ilgili açıklamasına ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bilinmezlikler ile dolu uzay, insanlık için her zaman korkuyu tetiklemiştir. Uzaydan gelen cisimler insanlığı her zaman tedirgin etmiştir. Ancak bilimin gelişmesi ile artık uzaydan dünyamıza düşen göktaşları daha önceden öngörülebiliyor ve mantıklı bir açıklaması yapılabiliyor.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Göktaşı olduğunu sanmıyorum. Göktaşı özelliği gösteren tanımlanamayan düşen cisim olabilir. Göktaşı atmosfer e girince yanıyor. Kırmızı turuncu renk alarak düşüyor. Gece ise beyazımsı ışık olarak görülüyor. Bence UFO araçları da aynı yolla dünyamıza giriş yapıyor. Dünya insanı göktaşı diyor. Bence bu bir göktaşı gibi görünen UFO cismi.
Cevapla
kenan mırnav
demek ki , dünyada meteor çarpma ve dünya atmosferine girdiğini önceden haber veren bir erken ikaz sistemi kurulmamış....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.