Bilim & Teknik

Türkiye'den teknolojide dev adım!

Türkiye, elektronik çip üretimiyle elektronik pazara girdi.

Türkiye'den teknolojide dev adım!

İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi bünyesindeki hassas ölçme laboratuvarı ile Türkiye artık yerli çip üretebilecek. Önemli bir teknoloji olan "elektronik çip" üretiminde artık Türkiye'nin önünde bir engel kalmadı.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde hassas ölçüm laboratuvarları kuruldu ve böylelikle Türkiye, elektronik pazarda daha güçlü hale geldi. Kurulan bu çip ölçme laboratuvarları, dünyadaki 1,5 trilyon dolarlık pazara Türkiye'nin de girmesini sağlıyor.

1367303013_010911techchip12.jpg

Elektronik pazarda genelde Japonya, ABD, Çin ve Güney Kore öncülük ediyor. Bu ülkelerin yanında artık Türkiye'de yer alacak. Bu şekilde küresel çapta elektronik markalara sahip olma imkanımızda bulunacak.

Alanında dünyanın en güncel merkezleri arasında yer alan İTÜ VLSI Ölçme Laboratuvarı, aynı zamanda beyin göçünü de durdurabilecek, hatta tersine döndürebilecek. İTÜ VLSI Ölçme Laboratuvarı alt yapısı kullanılarak tamamen İTÜ mühendisleri tarafından geliştirilen yerli çip ise milli proje olan insansız hava aracı ANKA'da kullanılacak.

Yorumlar
Misafir
aferin len :)
Cevapla
matrix
Allah cc yar ve yardımcıniz olsun ya
Cevapla
ali
İste be harikasiniz bu zamana kadar beyinlerimizin cogu göctu,umarim artik insanimizin zekasi ve degerleri artik kiymetlenir.biliyorum ki Turk milleti caliskandir,Turk milleti zekidir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.