Bilim & Teknik

Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu yolda! Hangi ülkenin kaç uydusu var?

Uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye'nin beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A, 30 Kasım'da uzaya gönderilecek.

Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu yolda! Hangi ülkenin kaç uydusu var? - Page 1

Türkiye, ilk yerli ve milli uydusunu 2022’de uzaya göndermeyi planlıyor.  Bu konu ile ilgili ilk açıklamayı, geçtiğimiz yıl Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu şu sözlerle yapmıştı;

"İlk yerli ve milli uydumuz Türksat 6A'yı 2022 yılında uzaya göndereceğiz. TÜRKSAT 6A'nın üretilmesiyle Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek."

Ancak asıl konumuz uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye'nin 30 Kasım'da uzaya gönderilecek olan, beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5A. Türkiye'nin, 31 derece doğu, 42 derece doğu ve 50 derece doğu olmak üzere üç farklı yörüngesinde uydu hizmeti sağlanıyor. 31 derece doğu yörüngesine de Türkiye'ye ait uydunun yerleştirilmesi planlanıyor. Türksat 5A bu amaçla ve yeni frekans haklarının kazanılması için yapıldı.

Dünya yörüngesinde bin 1000'in üzerinde aktif uydu bulunuyor. Uzayda en çok uydusu olan ülkelerin başında ise ABD geliyor. Peki uzayda hangi ülkenin kaç uydusu var? Türkiye'nin kaç uydusu var?

İşte ülkelerin uydu sayıları;

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.