Eren Özmen'in başkanlık, eşi Fatih Özmen'in ise CEO görevlerini üstlendiği Sierra Nevada; rakiplerinde olmayan türden bir uzay aracına sahip.

Dream Chaser ismi verilen bu kanatlı uzay aracının özelliği ise uzaya yapılan bir seyahatin ardından Dünya'ya dönüşte karaya iniş yapabilmesi. Bu özelliği ile rakiplerinden ayrılan "Hayal Avcısı" yalnızca 9.1 metre uzunluk ve 7 metre genişliğe sahip. Üstelik henüz test edilmemiş olsa da 210 gün boyunca uzayda kalabiliyor.

Dream Chaser'ın NASA için çok önemli olmasının sebebi daha önce de belirttiğimiz gibi Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) Dünya'ya gönderilen bir kargoyu doğrudan karaya indirebilmesi. Bu özelliğiyle bilim adamlarına gönderilen datayı çok kısa süre içerisinde inceleme imkanı sunan Hayal Avcısı, 3 ila 6 saat içerisinde uzaydan dünyaya iniş yapabiliyor ve taşıdığı datayı hizmete sunabiliyor.

SpaceX'in Dragon aracını da gölgede bırakmayı başaran Dream Chaser'ın son talibi ise Avrupa Uzay Ajansı (ESA) oldu. 22 Avrupa ülkesinin finansal destek sağladığı ESA, NASA'nın imzaladığı anlaşma sonrasında tam 33 milyon Euro’luk yatırıma hazırlandıklarını belirtti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.