Miligram Deneyi
Stanley Milgram 1963 yılında, Yahudi soykırımının 'neden?' olduğunu anlamak adına bir plan yaptı.Topladığı deneklere bunun öğrenmeyle ilgili bir deney olduğunu, onları bir odada sorguya alacaklarını yanlış cvp vermeleri halinde, onlara elektrik verecekleri söylendi.

Denekler için özel bir düzzenek kurdu ve bir oyuncuyu deneklere izletti. Oyuncu sadece rol yapıyordu ve şok verilmediği halde bağırıyordu. Bunu gören denekler aynı şeyi yaşamamak adına bilim adamının tüm isteklerini yerine getirdi. İşin ürküten yanı ise bilim adamının asıl nedeni öğrenilince ortaya çıktı. ASlında almanlar kendi halkına söz geçirebilmek için yahudi ırkını kullanmıştı.

Bodrum katına inşa edilen sahte bir hapishanede, gardiyanlar ve mahkumlar olarak davranmalarını sağlayacak şekilde, 2 hafta sürecek olan deneyi için 24 kişiden oluşan bir grup erkek, üniversite öğrencisini deneyinde kullandı.

Deneye katılanların yarısına mahkum, yarısına gardiyan rolü verildi. Sonuçlar ise tam bir felaketti. Sıradan üniversite öğrencileri, acımasız, sadist birer gardiyana ya da giderek artan bir şekilde korkak bir mahkuma dönüştüler. Sadece altı gün sonra, Zimbardo tarafından oluşturulmuş bu sahte hapishanedeki yaşanan acımasızlıkların, gerçekliğe dönüşmesi sonucunda, deneye vaktinden önce son verildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.