Bilim & Teknik

TV kanallarını beynimiz ile değiştirebileceğiz!

Samsung, kullanıcıların beyinlerine taktıkları bir cihazla televizyonlarındaki kanalları değiştirmelerine imkan veren bir proje üzerinde çalışıyor. İşte detaylar!

TV kanallarını beynimiz ile değiştirebileceğiz!

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, kullanıcıların beyinlerine taktıkları bir cihazla televizyonlarındaki kanalları değiştirmelerine imkan veren bir proje üzerinde çalışıyor. Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz beyin komutlarımız ile televizyonları kumanda etmek önümüzdeki dönemde hayatımızın bir parçası olabilir. 

Zira Samsung, İsviçre merkezli nöro prostetikler firması Ecole Polytechnique  Fédérale de Lausanne (EPFL) ile birlikte bu alanda yoğun mesai harcıyor. 'Ponthius' adı verilen projenin nihai amacı kullanıcıların beyin komutları ile televizyonlarında kanal değiştimeleri ve ses ayarı yapmalarını sağlamak. 

Firma bu projedeki ana motivasyonlarının engelli kişilerin kimseye ihtiyaç duymadan televizyon izlemelerini sağlamak olduğunun altını çiziyor. 

TV kanallarını beynimiz ile değiştirebileceğiz!

Sistem, izleyiciyi televizyon setine bağlamak için Brain Computer Interface kullanıyor. Bu sistemde 64 sensör yer alıyor. 

Projede yer aşan bilim insanları film izlemek istediğimizde beynimizin nasıl davrandığını belirlemek için şu anda beyin dalgası örnekleri topluyor. Söz konusu örnekler bir gün beyin dalgalarından kişinin isteklerini tahmin edecek bir sistemin oluşturulmasına imkan sağlatacak bir sistemin kurulmasından kullanılacak.

Peki ya siz bu teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz? Geleceğe yön verebilecek bir teknoloji olma potansiyeli taşıyor mu sizce?

Yorumlar
Tamer
bence ilerleyen yillarda televizyona gerek kalmadan yayinlari sanal olarak izleyebilecegiz. artik yayin kablosunu tutarakmi aliriz yayini baska turlumu aliriz orasini bilemem ama teknoloji cok gelisecek.
Cevapla
Yahya
Mükemmel biz engelliler için
Cevapla
Erhan
Daha sonra da, gelen güncellemeler ile beynimizi nasıl kontrol ettiklerine şahit oluruz.
Cevapla
antigravity74100
Sağlıklı insanlar için sadece ilginç bir deneyim olur fakat, engelli insanlar için bulunmaz bir nimet olacaktır.
Cevapla
misafir
beyin kanserleri artar..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.