Twitter’da kitlesel hipnoz yapıldığı doğru mu? - Page 1

Öfkeyle konuşan, hakaretle beslenen, düşünmeden hareket eden bir profilin oluşmasına hizmet edebiliyor. Twitler siyasi bir tavrı telkin ediyorsa, karşıt anlayışa sahip iki tarafta eşit oranda fanatizm oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında, sloganla düşünen, sloganla öfkelenen, sloganla sevinen dev bir kitle bir araya geliyor. 70’li yıllarda gençliği nasıl bir slogan harekete geçirebiliyorsa, hipnoz etkisine sahipse, şimdinin sanal ortamında twitler aynı işlevi görüyor.

Twitter’da kitlesel hipnoz yapıldığı doğru mu? - Page 2

Mesajlar siyasi bir tavra dönük ise, etki çift taraflı oluyor. Aynı görüşe sahip insanlarda ve karşıt görüşe sahip insanlarda eşit oranda bir nefret yahut düşmanlığı besliyor. Telkin özelliğiyle bilinçaltına sirayet eden ve saldırganlığa uygun bir zihinsel zeminin oluşma riskini pekiştiriyor. Sonunda sosyal medyadaki hipnotik telkinler, özellikle gençler arasında fanatizmi, ötekine tahammülsüzlüğü ve düşmanlığı besleyen tehlikeli bir araca dönüşebiliyor.”

Twitter’da kitlesel hipnoz yapıldığı doğru mu? - Page 3

“269 GÜNLÜK YAŞAM MÜCADELESİNİ KAYBETMESİNİN ARDINDAN YAŞANANLARI GÖSTERİYOR” Taksim Gezi Parkı Eylemleri ve 17 Aralık sonrası süreçte sosyal medyada hipnoktik telkinlerin güçlü örneklerinin görüldüğünün altını çizen Başkak, “Twitter hipnozu ile 18 yaşın altındaki genç kitleyi sokağa dökmenin mümkün olduğunu vurgulayan Hipnoz Uzmanı Başkak, buna örnek olarak Gezi Parkı eylemleri sırasında başından gaz fişeğiyle vurulan 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın, 269 günlük yaşam mücadelesini kaybetmesinin ardından yaşananları gösteriyor” dedi.

Twitter’da kitlesel hipnoz yapıldığı doğru mu? - Page 4

“SOSYAL MEDYANIN HİPNOTİK ETKİSİ ZANNEDİLENDEN ÇOK DAHA YÜKSEK” Başkak, Berkin Elvan’ın ölümünün aynı yaş grubundaki genç kitle üzerinde yaptığı etkiyi ve Twitter’ın rolünü gerçek hayattan alınmış bir örnekle açıkladı:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.