Bilim & Teknik

Uber'in uçan taksileri 2024'te havalanacak

Uber ve Brezilyalı uçak üreticisi Embraer'in ortaklaşa girişimi ile başlatılan "hava taksi" projesi için çalışmalara başlandı. 2024'te havada olacaklar.


Uber, Brezilyalı uçak üreticisi Embraer SA ile işbirliğine giderek elektrikli uçan taksi projesi başlattı. Havada olmasını bekledikleri tarih ise 2024.

Embraer CEO’su Paulo Cesar de Souza'nın yaptığı açıklamaya göre Uber uçan taksi filosunun 2024 yılında hizmete başlayacak. Ayrıca De Souza, Uber ile yapılan işbirliğin detaylarının henüz netleşmediğini açıkladı.

Uber şirketinin ürünlerden sorumlu müdürü Jeff Holden, daha önce konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı. Geçtiğimiz ay uçan taksi servisini 2023 yılında başlatmayı planladıklarını söyleyen Holden, beklenen tarihten 1 yıl sonraya sarkabileceğini ifade etti.

Şimdilik iki şirketin ekipleri de hazırda bulunan ve dikey iniş ve kalkış yapabilen hava aracının teknik detayları üzerinde yoğunlaşmış durumda. De Souza'nın aktardığına göre, ekipler 1 ton ağırlığında ve bir pilotun yanında dört yolcu taşıyabilecek bir tasarım üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Nihai tasarım henüz netlik kazanmasa da 1.000 metre irtifada uçabilecek hava taksiler, uçuşlar arasında beş dakikada şarj edilebilecek piller entegre edilecek.

Embraer, KC-390 askeri kargo uçaklarını Brezilya Hava Kuvvetleri için üretmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.